Prakticky všechny organismy potřebují ke svému životu vodu. Je to doslova životodárná tekutina, při jejímž nedostatku strádají a hynou jak živočichové, tak rostliny.
Líbí se vám tento článek?
V posledních několika letech jsme se u nás i jinde ve světě setkali s počasím, které organismům tuto základní látku odepírá. Letní sucha a neúnosné pařáky za sebou zanechávají vyprahlou krajinu plnou nažloutlého sena místo jindy všudypřítomné zeleně. Nedostatek vláhy je samozřejmě velmi náročný jak pro přírodu, tak pro zemědělce, tak i pro majitele domů se zahradou. Pojďme se proto spolu podívat na základní pravidla, rady a tipy o tom, jak nejlépe s vláhou pracovat.
Obsah článku:
Připravte rostliny na nedostatek vláhy předem
Kdy zalévat a jak často?
Jakou vodu je dobré k zalévání použít?
Které rostliny jsou na zalévání náročné?
Hlavní druhy zavlažování
Automatická řešení
Připravte rostliny na nedostatek vláhy předem
Zalévání je extrémně důležitou součástí pěstování rostlin. Existuje ale celá řada způsobů, jak sobě i rostlinám ulehčit závislost na přísunu vody z hadice nebo z konve. Nejdůležitějším aspektem při zavlažování je dobře navlhčená půda plná organických složek, které pomohou zpomalit vsakování vody. Tím ji zadrží v blízkosti kořenů a umožní rostlinám získat potřebné množství vody. Ve vodě samozřejmě nezískávají rostliny pouze vláhu, ale všechny živiny, které jsou nutné pro jejich přežití. Již před vysazením rostlin se tedy postarejte o to, aby byla půda provlhčená alespoň do přibližně 30 cm hloubky. Následně do ní přidejte dobrou dávku substrátu.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět