Příroda tyto rostliny vybavila obdivuhodnou schopností, díky které si dokážou vyšplhat za světlem. Pnoucí nebo také popínavé rostliny nás provázejí na okrasné i užitkové zahradě. Dokážou ušetřit místo, zajistit soukromí, ale také potěšit jedlými plody i zajímavými květy.
Líbí se vám tento článek?
V sortimentu popínavek najdete druhy dřevnaté a bylinné. Dřevnatí „šplhavci“ se pak mohou ještě rozlišit na opadavé a stálezelené. Mezi bylinné popínavky pak patří různé druhy zeleniny nebo okrasné letničky. Zařazení zeleniny mezi popínavky sice může být celkem překvapivé, ale stačí si vzpomenout například na tyčkové fazole, dýně, okurku nebo třeba čočku. I tyto rostliny se musely zařídit, aby v konkurenci jiných mohutnějších sousedů přežily. Ačkoliv jsou pnoucí rostliny často považovány za doplňkové, mohou odpovědět na spoustu otázek. Dají se jimi ozelenit drobná zahradní zákoutí a tam, kde není dostatek místa, hravě nahradí i živý plot. Hlavně stálezelené druhy pak mohou ozelenit i fasády domů. I když se jedná o docela pracné řešení, které vyžaduje každoroční údržbu, bujná zeleň plášť domu během léta chrání před působením vysokých teplot.
Šikovné a všestranné
Přesně takové popínavky jsou. Hlavně v minulosti platily za rostliny, kterými se dala zakrýt nevzhledná zákoutí. Často jsou oblíbené jako řešení pro vytvoření soukromí na malých zahradách. Hlavně stálezelené druhy fungují jako efektivní clona v těch místech, kde není místa nazbyt na prostorově náročnější výsadby. Mohou ale vytvořit také kvetoucí pozadí za jiné rostliny nebo zajímavý vertikální prvek v místech, kam se třeba nevejde strom, stačí jen zvolit tu správnou oporu. Kvetoucí druhy pak bývají spolehlivým zdrojem pylu a nektaru pro užitečný hmyz.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět