Bezpečný domov není automatický stav a musí se systematicky budovat. Ideální je kombinace mechanického a elektronického zabezpečení a odpovědného chování. Díky tomuto bezpečnostnímu koktejlu přejde zlodějům chuť na váš příbytek a raději půjdou o dům dál.
Líbí se vám tento článek?
Náš domov by měl být naší oázou a přístavem, kde se vždy budeme cítit v bezpečí. Proto bychom měli myslet na jeho i naši dostatečnou ochranu před nezvanými návštěvami a dalšími nevyžádanými živly. S ochranou domova mohou pomoci kvalitní zámkové vložky, zabezpečená okna, bezpečnostní vchodové dveře, elektronická čidla a detektory, kamery a další prvky.
Mechanická klasika
Cylindrická vložka, bezpečnostní petlice a závory, odolné zámky, dveře či mříže. Mechanické zabezpečení ušlo velký kus cesty a nadále zůstává pilířem ochrany domácnosti.
Jeho výhody jsou zřejmé – tvoří totiž první překážku, která se zloději postaví do cesty. Mechanika není závislá na napájení či připojení k internetu nebo domácí síti a dokáže tak fungovat autonomně. Kvalitní zámek a závora jsou tak ideálním zabezpečovacím řešením pro chaty a chalupy, které jsou často mimo spolehlivý dosah sítí či signálu a kde může vypadávat elektřina.
Také čtěte: 10 praktických tipů, jak na účinné zabezpečení domu
I mechanické zabezpečení však má svá úskalí. Problémem může být špatně zvolený typ zámku, který nesedí do dveří či kování, čímž dochází ke snížení ochrany. Výběr by tak měl vždy vycházet z nabídky produktů, které splňují zákonem dané certifikace a normy. Ostatně normami se řídí i pojistné smlouvy, které často přesně definují, jaký stupeň ochrany má zámek poskytovat.
Výhody: cenová dostupnost, nezávislost na elektřině, zpomalení zloděje
Nevýhody: majitel není upozorněn na vnik do objektu, není možné jednoduše měnit přístupová práva do objektu
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět