Každý rodinný dům a bytový objekt musí být postaven v souladu s požární bezpečností. Specialisté v tomto oboru vám vypracují požárně bezpečností řešení stavby, které posuzuje stavební úřad nebo Hasičský záchranný sbor.
Líbí se vám tento článek?
Některé domy nebo byty ale mají nedostatečné vybavení z hlediska požární bezpečnosti a chybí jim například přenosný hasičský přístroj nebo hlásič požáru. Tyto dvě požárně bezpečnostní věci musejí mít povinně všechny domy a bytové jednotky postavené po 1. červenci 2008. Bydlete v bezpečném domě či bytě a vybavte je potřebnými bezpečnostními prvky. Poradíme vám, z čeho máte na výběr a jaké jsou vaše povinnosti.
Požárně bezpečnostní řešení staveb
Součástí projektové dokumentace je požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘS), které se řídí vyhláškou č. 246/2001 (§ 41). Požárně bezpečnostní řešení stavby posuzuje u rodinných domů se zastavěnou plochou do 200 m2 stavební úřad a nad 200 m2 Hasičský záchranný sbor. Rodinný dům obvykle tvoří jeden požární úsek za předpokladu, že splňuje tyto parametry:
- Nejvýše 3 užitná nadzemní podlaží spolu s využíváním podkroví
- Jedno podzemní podlaží až se třemi samostatnými byty
- Užitná plocha do 600 m2
- Garáž pro maximálně 3 vozidla skupiny 1
- Provozovna do 50 m2, která je součástí rodinného domu
Konstrukce obytného nebo rodinného domu musí zabránit šíření požáru na okolní stavby nebo na jiné požární úseky téže budovy. Stavba musí mít požárně uzavřené plochy obvodových stěn či střešních plášťů (například zděné stěny). PBŘS je nedílnou součástí dokumentů pro vydání povolení ke stavbě objektu. Požárně bezpečnostní řešení stavby uchovávejte na bezpečném místě. Jestliže dojde k zahoření objektu, pojišťovací agent bude zkoumat tuto dokumentaci a posoudí, zda byla při stavbě domu dodržena.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět