Zahrada u řadového domku je pro každého majitele tak trochu výzva. Většinou se tu totiž musíte poprat s malou plochou i nedostatkem soukromí. Pokud ale máte jasnou vizi a dokážete dobré nápady propojit i s nápaditostí zahradní architektky, může vzniknout jedinečná zahrada, ve které se budete cítit jako v bavlnce.
Líbí se vám tento článek?
Malá zahrada může znamenat hned dvě věci. Pro někoho je to dar z nebes díky rychlejší realizaci i relativně nenáročné údržbě. Pro jiné to ale může být tvrdý oříšek. Dostat totiž na omezenou plochu spoustu různorodých nápadů je totiž většinou problém. Majitelé zahrady na Vysočině ale moc dobře věděli, že zahrada u řadového domku dělená na dvě samostatné části není nafukovací, proto od prostoru o ploše několika málo stovek metrů čtverečních nechtěli nemožné. I tak tu ale mají kde odpočívat, sportovat, vařit pod modrou oblohou, pěstovat drobné ovoce, bylinky a zeleninu, a ještě se kochat vší tou krásou všude kolem.
Když to všechno začalo
Podoba zahrady se začala rodit v roce 2018. Ačkoliv měl manželský pár o své budoucí zelené oáze jasnou představu, i tak na pomoc přizval zahradní projektantku Kateřinu Pospíšilovou. Jejím hlavním cílem bylo vymyslet témata pro dvě prostorově oddělené části pravidelného tvaru. Jihozápadní část obdélníkového půdorysu je přístupná brankou z ulice a navazuje na garáž. Od severovýchodně orientované zahrady ji dělí samotný dům. Kvůli takovému oddělení bylo nutné myslet i na údržbu obou částí, která už od začátku neměla být pro majitele extrémně náročná. Ještě v témže roce pak vznikla „vítací“ zahrada, která se pozorovateli ukáže při vstupu z ulice. Druhá, soukromá část zahrady za domem si na realizaci musela ještě rok počkat.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět