ROZHOVOR – Mít nezávislý dům, jehož provoz se obejde bez placení složenek, je snem snad každého stavebníka. A zdaleka nejde jen o co nejnižší provozní náklady, ale i o ohleduplnost k přírodě, nadšení pro moderní technologie a v neposlední řadě také o soběstačnost v krizových situacích.
Líbí se vám tento článek?
O tom, zda jde v našich podmínkách soběstačný dům postavit a jaké předpoklady musí splňovat, jsme si povídali s Pavlem Podruhem, držitelem mezinárodního titulu The Outstanding Young Person za vizionářský přístup k otevřenému sdílení informací a know-how s veřejností v rámci jeho projektu Český soběstačný dům. Jeden takový dům právě staví v Pošumaví.
- Jaká je definice soběstačného domu v českých podmínkách?
V akademickém slova smyslu je soběstačný dům jednotka, která nepotřebuje ke svému provozu žádný externí zdroj, a to dlouhodobě. Je to ale definice virtuální, vlastně by se v takovém případě jednalo o perpetuum mobile. Spíš bych mluvil o cestě k soběstačnosti, protože ten finální stav naprosté soběstačnosti je jak technicky, tak filozoficky takřka nedosažitelný. V českých podmínkách se té soběstačnosti dá přiblížit mnoha různými způsoby na určité škále.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět