Během roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Podle jejích informací se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny.
Líbí se vám tento článek?
Ano, předpokládáte správně. Tenhle článek bude o zabezpečení domů a bytů. Úplně ze všeho nejdřív ale bude dobré si říct na rovinu: stoprocentní ochrana neexistuje. Zlodějům ovšem můžete více nebo méně zkomplikovat život ve chvíli, kdy se pokusí proniknout právě k vám.
Petr Link, policista ve výslužbě, který roky řešil majetkovou trestnou činnost na pražské kriminálce, to říká opravdu natvrdo: „Když drban (v policejní hantýrce pachatel trestného činu – pozn. red.) uvidí, že vaše dveře a okna jsou důkladně zabezpečená, zkusí to raději u sousedů.“
Prevence vyjde nejlevněji
Než přejdeme k samotným možnostem zabezpečení, podívejme se na možnosti prevence. Už jste o nich určitě slyšeli, neškodí si je ale připomenout.
Ať už máte na dveřích jakýkoli zámek a kování, při odchodu vždy zamykejte. Pokud si říkáte, že přece bydlíte ve slušné čtvrti, kde se nekrade, a proto nevadí, že si odskočíte naproti do obchodu a necháte odemčeno, jste na omylu. Zvláště pokud to děláte pravidelně, mohl vaše chování někdo vypozorovat a počká si na vaše další „odskočení“.
Také čtěte: 10 praktických tipů, jak na účinné zabezpečení domu
Zkuste občas změnit své návyky. Zloděj nebo jeho komplic většinou chvíli „tipuje“ dům, který chce vykrást. Sleduje, kdy nikdo není doma, na jak dlouho odcházíte, zda necháváte někde otevřené okno…
Když jedete na dovolenou, domluvte si se sousedy, ať vám vybírají poštu. Využijte třeba automatické rozsvícení světel, například žárovky Philips Hue to umí. A pokud to dokážete, zapomeňte na sdílení svých cestovatelských aktivit na sociálních sítích.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět