Již v antickém světě byly známy léčebné účinky teplé vody a páry. Turecké či římské lázně byly centrem tělesné očisty, odpočinku i společenského života vyvolených. Moderní sauny v této tradici úspěšně pokračují a především výrazně prospívají lidskému zdraví.
Líbí se vám tento článek?
Ve skandinávských zemích je sauna samozřejmou součástí života, odborníci doporučují pravidelné saunování alespoň jednou týdně. Prohřátí a následné zchlazení a relaxace má celkově blahodárný vliv na organismus, uvolňuje hladké svalstvo, harmonizuje neurovegetativní systém, vyplavuje endorfiny, odstraňuje napětí a úzkost, zlepšuje spánek a působí pozitivně na lidskou psychiku. Odvádí z těla škodlivé látky, urychluje odstraňování hlenů ze sliznic, prospívá tak dýchacím cestám a zvyšuje imunitu.
Saunování také zlepšuje krevní oběh a prokrvení všech tkání, působí příznivě na svaly, klouby i orgány v břišní dutině. Doporučuje se především osobám, které trpí astmatem, potížemi dýchacích cest, artrózou a dalšími kloubními onemocněními.
Sauna finská, parní, bylinková…
Tradiční a nejoblíbenější je sauna finská, zvaná též suchá. Teplota vzduchu zde dosahuje 80–110 °C, při velmi malé vlhkosti vzduchu (zpravidla do 20 %). Pobyt ale může být rizikový pro osoby s kardiovaskulárními potížemi.
Mírnější podnebí panuje v sauně parní (teplota cca do 60 °C), zato se tu pěkně „zapotíte“ při až 100% vlhkosti vzduchu. Velmi příjemná je sauna bylinková (obvyklá teplota 40–55 °C, vlhkost cca 35 %), kde je prohřívání spojeno s inhalací bylinkových esencí. Ty se nalévají spolu s vodou na saunové kameny nebo do speciálního výparníku. Kromě aromaterapie můžete při saunování využívat i léčebné účinky soli prostřednictvím inhalací v solné sauně, kde panuje obdobná teplota a vlhkost jako v sauně bylinkové nebo parní.
Do malého prostoru (například v bytě) jsou optimálním řešením infrasauny, které zaberou minimum místa a jsou energeticky úsporné – zdrojem energie je infrazářič. Velmi oblíbená je kombinace finské a parní sauny, kdy jsou saunová kamna vybavena parním generátorem, nebo finské sauny a infrasauny.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět