Dřevo je pro svůj přírodní vzhled a „teplý“ charakter ve světě podlah pro rodinné domy stále materiálem číslo jedna. Moderní technologie zdokonalily jeho přirozené vlastnosti tak, že dřevěné podlahy jsou nejen krásné, ale i odolné a trvanlivé.
Líbí se vám tento článek?
Podlahy z dřevěných prken se používají už od starověku, později se s nich vyvinuly parketové a vlysové podlahy, palubkové podlahy, dřevěné mozaiky a další typy. Jsou vyrobeny z jednoho kusu rostlého dřeva a všeobecně je nazýváme masivní dřevěné podlahy. Protože žádné dvě palubky nebo prkna nebudou nikdy zcela stejné, je každá dřevěná podlaha jedinečná. Vzhled, vlastnosti a možnosti použití se odvíjejí od konkrétních druhů dřevin a poměrně značně se liší.
U dřevěných podlah neexistuje klasifikace do zátěžových tříd jako u jiných typů podlah, při výběru je důležité sledovat zejména strukturu, tvrdost, odolnost proti otěru a proti vlhkosti. Tvrdost dřeva udává tzv. Brinellova stupnice (označuje se symbolem HB, hodnoty se pohybují v rozmezí 1–8).
Na nejvyšších příčkách najdeme tropické dřeviny – jatoba, ipé, merbau (HB = 7–7,5), středních hodnost dosahuje např. teak a evropské a americké listnaté dřeviny (dub, buk, ořech, javor evropský – HB = 3,7–3,8), severské dřeviny, nejměkčí jsou borovice a smrk. Existuje efektivní způsob, jak tvrdost dřeva zvýšit.
„Když použijete dub pouze jako dýhu na nosné tvrdé HDF desce, rázem dosáhnete na 5,8 až 6 stupňů na Brinellově stupnici. Díky tvrdé nosné HDF desce mají tyto podlahoviny podstatně vyšší tvrdost, než když máte podlahu celou z té samé dřeviny v 15mm tloušťce,“ říká Milan Mrkáček, specialista ze společnosti Kratochvíl Parket Profi. Kamenem úrazu dřevěných podlah je však především reakce na střídání teplot a vlhkosti v interiéru.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět