Z hlediska užitných vlastností okna není tak rozhodující, zda si zakoupíte okno s plastovým, či dřevěným rámem. Důležitá je konstrukce, kvalita materiálů použitých na rám, kvalita těsnicích materiálů a zasklení.
Líbí se vám tento článek?
Dřevěné okenní konstrukce ještě před dvaceti lety jednoznačně kralovaly na našem trhu okenních rámů. Dnes je situace diametrálně jiná, ale přesto si „dřevo“ zachovává svou popularitu a nespornou konkurenceschopnost. Jeho nadčasovost spočívá nejen v příjemném elegantním vzhledu, ale zejména v jedinečných vlastnostech, které oknům či dveřím nabízí.
Dřevěná okna i dveře poskytují vynikající ochranu před chladem, větrem i vlhkostí, a navíc jsou ekologicky šetrné. „Dřevo také nabízí ze všech materiálů ty nejširší možnosti, co se týká výroby nejrůznějších tvarů jak oken, tak vchodových dveří. Právě díky tomu je například většina oken oblých tvarů vždy ze dřeva,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková z Vekry.
Vyrábějí se převážně z borovicového dřeva a méně vhodného smrkového dřeva. V nabídce mnoha výrobců je však i tvrdé dřevo dubové. Mnozí odborníci ale zastávají názor, že drahé dubové dřevo je de facto zbytečné, protože okenní rám není přímo fyzicky namáhán – nešlape se po něm, neohýbá se apod., není proto důvod, aby byl maximálně tvrdý.
V tomto smyslu je důležité zmínit rozdíl mezi standardními dřevěnými okny, která jsou vyráběny z masivu, a tzv. eurookny, jejichž rám je složený jako lepený sendvič z několika vrstev dřeva. U dřevěného rámu je spíše než tvrdost dřeviny důležitá kvalita povrchové úpravy, která fakticky určuje životnost a vzhled dřevěné okenní konstrukce. O dřevo je nutné se správně starat a dvakrát do roka povrch oken a dveří ošetřovat speciálním balzámem.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět