Lité samonivelační stěrky mají schopnost v tenké vrstvě v řádu několika milimetrů vytvořit jednolitou vodorovnou hladkou plochu. Nejčastěji se proto používají jako vyrovnávací a podkladní vrstva podlahy nebo jako vrstva pro podlahové vytápění. Na trhu ale najdete i širokou nabídku výrobků, které vytvoří krásnou, odolnou a praktickou finální podlahu.
Líbí se vám tento článek?
Schopnost dosáhnout dokonalé rovinnosti, a to již u tloušťky vrstvy od 2 mm, objemová stálost, pevnost, jednoduchá aplikace a dobrá přilnavost k různým typům podkladu zajistila stěrkám široké použití. Dobře přilnou k betonu, cementovým potěrům, ale i ke starým dřevěným podlahám či keramickým dlažbám, proto jsou oblíbené zejména u rekonstrukcí a všude tam, kde je vyžadována celková malá tloušťka podlahové konstrukce.
U některých typů podlahových krytin, jako jsou například velkoformátové dlažby, PVC, plovoucí podlahy, vinylové a kaučukové podlahy, je použití samonivelačních stěrek v podstatě předepsáno.
Do suchého prostředí, na cementové a betonové podklady jsou vhodné stěrky sádrové – na bázi síranu vápenatého v kombinaci s pískem, pojivy a dalšími přísadami (např. Baumit Nivello Quattro, DG Ceresit, Mapei Planitex atd.). Do vlhkého prostředí (koupelny, kuchyně atd.) odborníci doporučují produkty na cementové bázi (např. řada Baumit Nivello 10, Thomsit FA, Cemix Nivela atd.), které tuhnou procesem vysychání a také dobře přilnou například na starou dřevěnou podlahu.
Při pokládce je třeba dbát na kvalitní přípravu podkladu (odstranění nečistot, zbroušení, penetrace nebo aplikace kontaktního můstku). Ve velkých plochách a při větších tloušťkách vrstvy se provádí dilatace. Výsledná kvalita záleží na tom, jak dodržíte pokyny výrobce.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět