Terasa se sice nachází v exteriéru, většina majitelů rodinných domů ji však považuje za jednu z nejdůležitějších součástí domu. Abyste na ní své léto strávili v pohodě, je důležité ji správně založit, zvolit vhodné materiály a design sladit s domem.
Líbí se vám tento článek?
Terasu lze umístit u kterékoliv obytné místnosti, dokonce i u koupelen nebo domácího wellness. Většina stavebníků preferuje terasu přímo propojenou s hlavním obývacím prostorem, aby na ni mohli umístit venkovní stolování. Již v rámci projektu je třeba se zamyslet nad dispozičním uspořádáním a nad tím, zda si přejete terasu zastřešenou, či jen zastíněnou a jakým způsobem (tím se budeme zabývat příště). Mezi majiteli rodinných domů se najdou i ti, kdo si slunce rádi odpustí, a pořídí si terasu orientovanou na sever. Zde odpadá starost o stínění, je však třeba věnovat větší pozornost trvanlivosti materiálů a údržbě.
Terasa jako stavba
Terasa umístěná přímo u fasády domu, zvláště pokud navazuje na bazén, se obvykle zakládá na betonové podkladní vrstvě (řešení rovněž souvisí s volbou materiálu na povrch terasy). Betonová deska je sice pracná a nákladná, nicméně zajišťuje dlouhodobou stabilitu, trvanlivost, rovinnost a hezký vzhled terasy. Velmi důležitý je odvod srážkové vody – povrch terasy by měl mít spád nejméně 0,5 % směrem od fasády domu do terénu – a také provedení dilatace a tepelné izolace (na styku terasy s obvodovou stěnou domu a také v místě, kde je bezbariérový přechod z interiéru do exteriéru). Všechny tyto technické „detaily“ je třeba řešit již v projektu. Jejich zanedbání nebo nekvalitní provedení může v budoucnu způsobit praskání, zatékání, nerovnosti a další poruchy.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět