Typ střechy a použitá střešní krytina spolu s vlastní hmotou a barevností stavby musí být ve vzájemném souladu. Ať již menší venkovský domek či velký dům s rozlehlými plochami střech vhodně doplní jak klasická taška, tak i jedna z mnoha variant takzvaných lehkých krytin. Historizující stavba si naopak zaslouží například krytinu z přírodní břidlice, která podtrhne charakter a dodá domu jistou důstojnost. Pro rekonstrukce jsou často vhodné právě lehké krytiny, neboť zbytečně nezatěžují stávající nosné konstrukce.
Líbí se vám tento článek?
Střešní krytiny je možné třídit do mnoha různých skupin a podskupin, druhů a typů podle nejrůznějších kritérií. Jedno dělení zohledňuje hmotnost na metr čtvereční a tím i celkové zatížení střešní konstrukce. Mezi těžké střešní krytiny tak patří klasické tašky – pálené a betonové. K lehkým krytinám pak řadíme výrobky z celé řady materiálů – plastové, vláknocementové, asfaltové, plechové, dřevěné a patří sem i břidlicové šablony.
Vláknocementová krytina
Vláknocementové šablony nebo desky jsou nástupcem dnes již nechvalně známého a stále ještě hodně rozšířeného eternitu, neobsahují však zdraví škodlivý azbest. Vyrábí se především z cementu, buničiny a výztuže ze syntetické vlákniny. Povrchová úprava zabraňuje tvorbě mechů a lišejníků. Dodávané barvy jsou především šedá, červená, hnědá a černá, ale i mnoho dalších. Sklon střechy pro použití plochých vláknocementových šablon by měl být nejlépe 30° a pro desky s vlnovkovým profilem alespoň 15°.
Výhodou této krytiny je její nízká hmotnost, dlouhá životnost, dobrá odolnost proti povětrnostním vlivům a snad jen trochu to kazí možné postupné křehnutí materiálu.
Také čtěte: Podle čeho vybrat ideální střechu pro váš dům
Asfaltový šindel
Tato krytina je také známá pod názvem kanadský šindel. Vyznačuje se především svou minimální hmotností ve srovnání s tradičními střešními krytinami. Jeho základní výrobní složkou jsou, jak název napovídá, oxidované asfalty. Kvalitnější výrobky obsahují vyztužení ze skelných vláken. Asfaltový šindel se dodává v mnoha barevných provedeních s různou povrchovou úpravou – pískovaný, s břidlicovým posypem nebo pokovený.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět