A to není zdaleka vše. Tyto i některé další faktory mohou vést k zajímavé originální stavbě, nebo naopak k vysokým nákladům a nežádoucím kompromisům. „Při koupi uvažujte pečlivě a s výhledem do budoucna. Nejdůležitější rozhodnutí jsou totiž ta na začátku,“ radí architekt Václav Zahradníček z ateliéru Prodesi. Položili jsme mu řadu zásadních otázek, kde lze či nelze stavět a jak si poradit se složitými podmínkami. Na ukázku představujeme jednu zajímavou realizaci ateliéru Prodesi postavenou ve svahu.
Líbí se vám tento článek?
- Developeři nabízejí jako ideál rovinatou parcelu s jižní orientací, s přístupem ze severu, o velikosti alespoň 800 metrů čtverečních. Má také architekt nějakou vizi, jak vypadá ideální pozemek pro rodinný dům?
Vždy se jedná o osobní preference. Někdo potřebuje volnou rovnou plochu na hru pro děti, jiný preferuje výhled, a proto vyhledává polohu ve svahu. Pozemky ve svahu jsou dnes velmi oblíbené, protože klienti, zejména z města, hledají klid, soukromí a výhled, místo, kde nebudou rušeni sousedy a okolními stavbami. Já osobně bych vždy raději volil pozemek ve svahu s nadhledem než v rovině, kde stále sledujete domy a životy sousedů. Ale jako vždy v životě, pozitivní bývá spojeno i s negativním, užitnost pozemku je nižší, nebo náklady vyšší, protože pozemek vyžaduje terénní práce, které jsou náročnější a nákladnější než na parcelách na rovině.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět