Samotný rodinný dům pro základní bydlení postačí, ale k plnohodnotnému využití je třeba uvažovat o dalších stavbách, příslušenství a doplňcích. K nim lze počítat například přístřešek pro auto, pergolu, terasu, plot, bazén nebo opěrnou zeď.
Líbí se vám tento článek?
Pokud však plánujete provádět nějakou drobnou stavbu mimo původní stavební řízení, musíte pečlivě zvážit parametry takového díla. Ty určí, zda bude nutné vyřízení stavebního povolení či zajištění ohlášení stavby, nebo nebude vůbec potřeba o našem záměru úřad informovat.
Stavba na vlastním pozemku
Ačkoli se zmiňujeme o „drobných stavbách“, zatím platná ustanovení stavebního zákona tento pojem neznají. Dílo tedy stavbou buď je a musí respektovat zákon, anebo stavbou není. Stavbou je přitom každé stavební dílo vznikající stavební nebo montážní technologií a rovněž i výrobek plnící funkci stavby (například „předvyrobený“ zahradní domek). Teprve až nový stavební zákon rozlišuje stavby na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Plná účinnost nového stavebního zákona by však měla nastat až 1. 7. 2023 – viz informační box.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Dobrý den.
Potřebuji poradit, jak postupovat ve sporu se sousedkou v zahr, kolonii- Ta si bez souhlasu sousedů zbudovala suchým záchod a další dřevěnou boudu ve vzdálenosti 0,2m od hranice pozemku. Suchý záchod/pouze jáma/ je ve vzdálenosti 9,2 m od naší kopané studny. Pozemek je svažitý a záchod je postaven nad studnou. Již 5 roků se snažíme o změnu stavu. Příslušný stavení úřad není ochoten vydat jednoznačné stanovisko v souladu se zákonem. Naše námitky neustále ignoruje. V letošním roce sice vydal rozhodnutí o odstranění obou dřevených staveb. Sousedka po několika urgencích přemístila pouze jednu boudu, ale suchý záchod ponechala na svém místě. Stavební úřad toto její řešení akceptuje. Co máme dělat? Děkuji za odpověď