Důvěřuj, ale prověřuj, to je zásada, která ve stavebnictví platí ne dvojnásob, ale mnohonásobně. Stavební dozor by měl být váš partner zodpovědný za dodržení projektové dokumentace a kvalitu provedení práce, ale ani u dodávky stavby tzv. na klíč raději nespoléhejte na ostatní. Nejspolehlivější je sledovat, jak stavba roste, pravidelně a úplně od začátku.
Líbí se vám tento článek?
Není nutné vysvětlovat, že bez dokonale zhotovené základové desky žádný dům stát nebude. Důležitým bodem je geodetický průzkum, většinou bývá již součástí projektu, žádný stavitel by si neměl troufnout stavět bez znalosti podloží – poměrů zeminy, její únosnosti, případné přítomnosti podzemní vody a stavu její hladiny. Tento průzkum je možné spojit s průzkumem radonu, což je obzvláště důležité, pokud bude dům podsklepený, a to kvůli náročnější izolaci.
Kvalitní základ
Stavbyvedoucí musí vést stavební deník už od výkopů základových pásů a technický dozor investora by měl vše zkontrolovat. Je nutné dodržet vyměření od geodeta a také sledovat vhodnou hloubku výkopu. V případě, že bude jáma moc mělká nebo nerovnoměrná, přinese to řadu pozdějších problémů. Základový pás by měl být vyhlouben do takzvané nezámrzné hloubky – dle dokumentace. Velkou míru pozornosti věnujte uložení sítí a ležaté kanalizace, ta nesmí při poruše podmáčet základy stavby.
Neméně důležité jsou revizní šachty, uložení zemnicího pásku (pro budoucí bleskosvod), přípravy na rozvody vody, kanalizace, husí krky pro vedení elektřiny, myslete také na přípravu pro tepelné čerpadlo nebo klimatizace. Toto vše by mělo být umístěno přesně dle projektu. Po kontrole správného armování základového pásu se může lít beton. Po vyzrání betonu přichází na řadu takzvané ztracené bednění, duté tvárnice rozestavěné po obvodu domu pod nosnými zdmi. Přes ně se může ještě postavit dřevěné bednění.
Pokud je toto připravené, přichází na řadu zásyp štěrkem, zhutnění, příprava pro kanalizaci a vodovodní přípojky. Pozor na optimální spád kanalizační přípojky, ověřte těsnost – po dobu pár hodin se nechá v potrubí voda. Aby se kanalizace chránila před poškozením, doporučuje se obsypat pískem, následně štěrkovou drtí. Dohlédněte na položení ocelové výztuže – kari sítě. Poté už je možné lít základovou desku. Kvalita betonu se každým rokem zlepšuje, takže beton většinou není třeba pravidelně kropit, pouze za horka. Základovou desku lze také bez potíží provést před zimou a nechat vyzrát. Do betonu se pro tyto účely přidávají plastifikátory. Výsledná plocha musí být naprosto rovná a hladká kvůli správnému přilnutí hydroizolace.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět