V zásadě jsou dvě možnosti: tradiční těžké zděné a v posledních desetiletích se prosazující lehké konstrukce na bázi dřevostaveb. Každý typ konstrukce i druh materiálu má svá specifika a z nich plynoucí přednosti a eventuální zápory.
Líbí se vám tento článek?
Dřevostavba v pasivním standardu – zásadní je zvolená konstrukce, skladba obvodových stěn a jejich opláštění, které musí vyhovět přísným tepelněizolačním požadavkům a minimalizaci energetických ztrát. Dřevostavby svým konstrukčním materiálem napomáhají ke snížení nákladů za vytápění.
„Vše přitom vychází z přirozené vlastnosti dřeva dobře kumulovat teplo, díky čemuž pak dřevostavbu stačí vytápět přímotopy či popřípadě přitápět tepelným čerpadlem nebo krbem. Spotřeba tepla na vytápění pasivních domů je pak tak malá, že ji převyšuje spotřeba tepla na ohřev užitkové vody,“ říká Tomáš Veselý, ředitel značky Vexta domy, a dodává: „Častým řešením v oblasti dodávek energie je pak využití fotovoltaiky, s jejíž pomocí se dřevostavba může stát dokonce i soběstačným domem nezávislým na dodávkách ze sítě. Fotovoltaická elektrárna totiž dokáže pokrýt většinu spotřeby energií a ve spojení s bateriovým systémem nabízí plnohodnotný zdroj energie při výpadku elektřiny.“
Pasivní domy nadále musejí splňovat orientaci prosklených ploch na jih, zahrnutí do vybavení domu rekuperaci, která zajišťuje potřebné větrání se ziskem zpětného tepla a v neposlední řadě provedení blower door testu, kterým se změří těsnost a energetická náročnost domu. Díky tomu tak i katalogový dům ve standardu nabídne svým majitelům úsporné bydlení.
Také čtěte: Základní parametry, které by měl splňovat pasivní dům
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět