Zatímco před pár lety bylo módní stavět novostavby bez komínů, dnes se tak prakticky neděje. Lidé pochopili, že se není radno spoléhat pouze na jeden zdroj energie a že v době výpadku elektřiny či plynu se takový komín může v domě opravdu hodit!
Líbí se vám tento článek?
Rozumní majitelé rodinných domů většinou myslí na zadní kolečka a nespoléhají se pouze na jeden zdroj tepla, ale rozšiřují své zdroje tepla o krbová kamna či jiné lokální topidlo. To se ale neobejde bez funkčního komína.
Rozlučte se s představou komínu jako jednoduché roury, kterou odchází kouř z našich topidel. V současnosti je to složitý systém, který svou kvalitou musí odpovídat úrovni dnešních moderních spotřebičů. Proto se při výběru kamen, kotle či krbu nenechte uchlácholit štítkovými hodnotami spotřebiče. I když například výrobce uvádí u krbových kamen účinnost 86 % při topení dřevem s vlhkostí do 20 %, předpokládá, že máte v pořádku komín.
Ani technologicky sebelepší kamna naložená špičkově připraveným topivem nezastoupí roli komínu, který může být rozhodujícím pro činnost a výkon celé otopné soustavy. V praxi to poznáme například podle černajících skel krbové vložky či krbových kamen, ale zda klesne výkon o 10 % či více procent, laik nepozná. Přitom však mohou být tepelné ztráty poměrně velké, což se samozřejmě odráží na ekonomice provozu, ale velmi výrazně i na ekologii – z komína stoupá kouř plný škodlivých exhalátů.
Dodatečný komín je dražší
Na stavbu komínu je třeba myslet už před započetím stavby. Dodatečná vestavba komínu je samozřejmě možná, ovšem musíme počítat s vyššími náklady, které mohou dosáhnout i trojnásobku oproti komínu, který byl již od počátku součástí projektu a stavebních prací. Navíc se při takovém „opomenutí“ dům promění opět na staveniště, protože pro dodatečnou stavbu komínu je nutné složitě provést otvory ve stropech a střeše.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět