Bez kolaudačního rozhodnutí se obejdete, pokud se váš rodinný dům „vejde“ do poměrně velkoryse nastavených parametrů, které definuje zákon. Ve většině případů si tak natěšený majitel nové nemovitosti vystačí pouze s ohlášením stavby a oznámením o jejím ukončení.
Líbí se vám tento článek?
Vše podstatné ohledně kolaudace popisuje stavební zákon, který byl novelizován s účinností od 1. ledna 2018. Celý legislativní proces ohledně novely stavebního zákona má samozřejmě své úřední, čtenářsky mnohem méně stravitelné pojmenování: zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
V současné době ministerstvo pro místní rozvoj koriguje další novelu stavebního zákona, která by měla nahradit stávající. Zatím ale není jasné, zda se povinnost kolaudace do stavebního zákona vrátí, či nikoli.
Dostavíte, bydlíte
Právě díky zmíněné novele stavebního zákona došlo k zásadnímu zjednodušení procesu schvalování dokončených projektů rodinných domů. V novém domě tedy ve většině případů můžete ihned začít bydlet.
Existují však i výjimky. Ty se však týkají hlavně staveb veřejného charakteru, jako jsou nemocnice, kulturních památek apod. Kolaudační souhlas nicméně budete potřebovat, pokud váš dokončený dům splňuje definici „stavby, jejíž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit“.
Proč je v zákoně tato definice? Důvodem je především developerská výstavba, kdy vy jako budoucí vlastník nemůžete ovlivnit výběr stavebního materiálu, ale třeba i projektové kanceláře. Zde tedy existuje veřejný zájem, aby developeři své projekty předávali vlastníkům v dostatečně kvalitním a bezpečném stavu. Pokud si tedy u developera koupíte rodinný dům, ten podléhá kolaudaci.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět