Navrhnout kuchyň tak, aby se vám v ní dobře vařilo, byla účelně uspořádaná a dobře se udržovala je opravdové umění. Ve většině domácností je kuchyň otevřenou součástí společného obývacího prostoru, proto je velmi důležitý i její vzhled a vzájemné propojení.
Líbí se vám tento článek?
Kuchyň plánujte podle velikosti rodiny a vašeho životního stylu. Nároky se velmi liší a správná kuchyň pro početnou rodinu, která se ráda schází, společně vaří a hostí přátele, vypadá zcela jinak než kuchyň pro dvojici, pro niž není vaření jedním ze stěžejních zájmů. Jde jak o velikost samotné kuchyně, tak o její vybavení. Někdo si vystačí s malou chladničkou, varnou deskou a mikrovlnkou, jiný se neobejde bez americké lednice, klasické a parní trouby a dalších spotřebičů.
Je třeba myslet na dlouho dopředu, protože kuchyň je vedle koupelny nejnáročnější a nejnákladnější součástí bytového vybavení a dodatečné změny bývají obtížné a nákladné.
Dispozici rozdělte na zóny
Kuchyňská linka může mít různý tvar – záleží na konkrétním půdorysu prostoru, kde se bude nacházet, i na vašich preferencích. Nejčastěji s používá tvar lineární, do L, do U, řešení s varným ostrůvkem, případně různé kombinace.
Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z nich, základním předpokladem praktického řešení je rozčlenění na funkční zóny, které na sebe logicky a přímo navazují. Vyhnete se tak zbytečnému pobíhání sem a tam, práce v kuchyni bude efektivní a plynulá. Je to zóna skladování (lednička, potravinová skříň), mycí zóna (dřez, myčka), pracovní plocha a varná zóna (sporák, varná deska). Mezi chladničkou a dřezem se doporučuje umístit alespoň malou odkládací a manipulační plochu.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět