Pro někoho vysněná romantika, pro jiného nutnost. Bydlení v podkroví má svá specifika, která jedni milují, jiní zatracují. V každém případě prostor se šikminami přináší omezení, jež je potřeba při zařizování interiéru zohlednit. Mimořádný oříšek to může být v případě kuchyně. Ale i ten se dá rozlousknout…

Líbí se vám tento článek?
Pokud se chystáte obývat podkroví, kde je výška nadezdívky víc než dva metry, asi se při navrhování kuchyňské linky zase tolik nenatrápíte. Za optimální výšku nadezdívky v podkroví se nicméně považuje 1250 mm, proto se častěji setkáte s výškou blížící se této hodnotě. Pak vás čeká pečlivé plánování a promýšlení jednotlivých komponentů kuchyňské linky, ať už jde o jejich provedení či umístění. I podkrovní kuchyň by v každém případě měla být světlá, prostorná a funkční, což se při navrhování interiéru v tomto náročném prostoru může zdát obtížné.
Správné místo pro podkrovní kuchyň
V případě kuchyně v podkroví je ideální, je-li umístěna na severní straně, odkud zasahuje pouze rozptýlené světlo, nebo na straně východní, kde slunce svítí jen časně zrána, takže se místnost nepřehřívá. Současně je však nutné zajistit takový přísun přirozeného světla, abyste při něm mohli pracovat co nejdéle bez umělého osvětlení. Pokud není možné umístění okna ve štítové stěně, vynikajícím spojencem budou okna střešní.
Také čtěte: Praktické tipy na uspořádání kuchyně, aby se vám v ní dobře vařilo
Nicméně pro člověka je určitě příjemnější, když může mít kontakt s vnějším prostředím. Ideální je tedy kombinace obojího – svislá okna umožní výhledy ven, střešní okna jsou zase o něco lepším zdrojem přirozeného světla. Velké množství světla, které jimi prochází, pomůže vytvořit dojem prostornosti.

Ergonomie podkrovní kuchyně
Hlavní problém podkroví je podchozí výška. Tu je potřeba pohlídat, aby se uživatel neuhodil do hlavy pokaždé, když se přiblíží k šikmině. Nejlepší je si v půdorysném plánu nebo třeba i přímo na podlaze vytyčit hranice, kde se podchozí výška dostává pod dva metry a snažit se kuchyň umístit uvnitř této hranice.
„Výjimky je potřeba posoudit v závislosti na tom, jaká činnost se kde provádí – například myčka může být i pod šikminou, protože k ní se většinou skláníme. Naopak místa, kde je pracovní plocha, dřez nebo především varná deska, vyžadují bezkolizní prostor, aby se mohl člověk bez obav naklonit a zkontrolovat, jak to vypadá s obsahem hrnců na zadních plotýnkách,“ upozorňuje architekt Sládeček.
Jako ideální řešení se nabízí umístit kuchyň ke štítové stěně. Je-li nadezdívka vyšší než 1,2 metru a dovoluje-li to úhel zkosení, můžete spodní skříňky vměstnat i pod šikminy podélně, jen musíte počítat s tím, že nebude kam zavěsit horní skříňky. Pokud se bez nich neobejdete, vyplatí se pak spíš postavit novou příčku uprostřed místnosti a k ní umístit kuchyň. Příčku je dobré na konci zalomit, aby byla stabilnější.

Výběr sestavy skříněk pod šikminy
Pokud plánujete tradiční uspořádání kuchyňské sestavy, možná přemýšlíte i nad tím, jak skloubit pravoúhlé skříňky se stropem pod šikmou střechou. Na první pohled se to může zdát jako problém. „Není to ale nic hrozného, zkrátka skříňky jdou až tam, kam je to možné a zbývající prostor lze například doplnit policemi,“ radí Jaroslav Sládeček.
Můžete také ale využít aktuálních trendů, zvolit pouze spodní skříňky a doplnit je jen otevřenými policemi, eventuálně úložným modulem v prostoru, který bude zároveň plnit funkci dělicího prvku.
Nepřehlédněte: Nejlepší materiály pro vaši kuchyni
Pozornost je potřeba věnovat také otevírání dvířek a výklopů. Například výklopy se otevírají o něco víc, než jen 90°, a pak může čelo výklopu rohem narážet do šikmého stropu. „Podobně je tomu u lednic, které je občas potřeba otevřít o trochu víc než do pravého úhlu, aby šlo vyjmout zásuvku na zeleninu. Nicméně vyrábějí se už i lednice, kterým k vytažení největší police stačí zmíněných 90°,“ dodává architekt.

Barva kuchyně určuje atmosféru
Jak upozorňuje Jaroslav Sládeček, architekt společnosti Oresi, barva kuchyně, respektive světlost či tmavost hrají stejnou roli v jakémkoli interiéru. „Stane se, že si klient myslí, že bílá barva kuchyně prostor zesvětlí. Problém však bývá v tom, že je místnost moc hluboká, nebo má malá okna a to bílá dvířka nespraví. V takovém případě spíš doporučuji věnovat pozornost výběru správného osvětlení – pomohou dostatečně silné LED pásky, bodové osvětlení, případně nepřímé světlo, které vznikne nasvícením krovu reflektorem,“ říká architekt.

Jak odstranit vlhkost
V podkroví je potřeba dobře nadimenzovat izolaci, to je známá věc. Střecha je totiž většinou jen dřevěná konstrukce z trámů a latí, takže v zimě by tu jinak bylo chladno a v létě naopak horko. Dobře zaizolovaný prostor ovšem přináší nutnost správně větrat, a to obzvlášť platí pro kuchyň, která je zdrojem vlhkosti a tudíž i potenciální místem vzniku plísní. Proto byste neměli zapomenout umístit nad varnou desku odsavač – ideálně s vyústěním do exteriéru, aby pomáhal odvádět vlhkost z vaření ven z místnosti.
Mohlo by vás také zajímat: Obývací pokoj a kuchyň v jednom
Zeptat se & odpovědět