Správně funkčně navrhnout, vhodně umístit a dokonale postavit kvalitní schodiště není vůbec jednoduché. Navíc schody jsou tím stavebním prvkem, který neměníme každých pět let jako například nábytek či barvy stěn. Proto se určitě vyplatí nejen rada odborného projektanta i specializovaného a zavedeného výrobce.
Líbí se vám tento článek?
Schodiště je většinou využíváno mezi dvěma podlažími rodinných domů, a to v prostorách chodby nebo vstupní haly. Ovšem čím dál častěji se setkáváme s tím, že je schodiště využíváno jako součást obytného prostoru, kterému mnohdy udává styl. Respektive dříve okrajové místnosti v interiéru dodává funkci pobytovou.
Příkladem může být právě již zmiňovaná vstupní chodba, která se díky schodišti stává součástí obytného prostoru a nabízí otevřenou komunikaci v interiéru.
Požadované vlastnosti:
- bezpečnost
- stabilita
- pevnost
- pohodlnost
- správná typologie a geometrie
Tvarové možnosti schodiště
Při výběru tvarové základny schodiště je nutné zohlednit jeho bezpečnostní, technické, funkční a provozní požadavky. Z tvarové nabídky lze volit mezi schodištěm přímým, lomeným do tvaru „L“ či „U“. Tyto typy při zachování doporučených rozměrů například minimální šíře 90 cm jsou nejpohodlnější. Točité schodiště se využívá hlavně v malých prostorech – zabírá minimální prostor, ale na druhou stranu je méně pohodlné.
Při návrhu tvaru schodiště musíme vycházet z prostorových možností interiéru. U novostavby je významným kritériem výše investice. U rekonstrukce, kde je prostor již jasně vymezený, se návrh schodiště více zaměřuje na volbu materiálů.
Schodiště a interiér
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět