Již ve fázi plánování rekonstrukce nebo stavby rodinného domu je třeba se správně rozhodnout pro optimální způsob vytápění a zvolit správný typ topného systému. Faktorů, které mají na efektivitu a hospodárnost topného systému zásadní vliv, je ale celá řada. Zeptali jsme se odborníků, čemu věnovat při rozhodování o výběru tepelného čerpadla pozornost a jak dosáhnout nejlepšího poměru výkon/cena.
Líbí se vám tento článek?
Tepelná ztráta
Významnou roli při návrhu tepelného čerpadla hraje tepelná ztráta budovy. Ta je závislá na stáří domu a kvalitě a stavu stavebních konstrukcí. Vždy doporučujeme tepelnou ztrátu předem spočítat tak, aby při návrhu výkonu tepelného čerpadla nedošlo k jeho poddimenzování nebo naopak zbytečnému předimenzování. Výpočet tepelné ztráty zajistí projektant nebo dodavatel tepelného čerpadla. Pokud není dům nijak zateplený a má vysokou tepelnou ztrátu, doporučujeme zvážit celkové nebo částečné zateplení fasády a střechy, případně výměnu oken.
Výsledkem dobře zateplené stavby je teplotně vyvážené domácí prostředí bez výraznějších výkyvů způsobovaných vnějšími vlivy počasí. V zimních měsících tak zateplení udržuje teplo a v létě funguje jako ochrana před přehříváním vnějšího pláště budovy i obytné části domu. Tepelné čerpadlo pro zateplený dům je také menší a výrazně levnější.
Země/voda – tepelná čerpadla se zemními kolektory jsou nejlepší variantou pro rodinné domy, které mají k dispozici dostatečně velký pozemek. Oproti typu vzduch/voda přinášejí o třetinu vyšší úsporu elektřiny. Bezhlučné a bezúdržbové řešení s dlouhou životností poskytuje také širokou škálu variant – připojení externího zásobníku vody pro případ vyšší spotřeby, výměník pro pasivní chlazení nebo výkonnější aktivní chlazení. K tepelnému čerpadlu lze také funkčně připojit krbovou vložku nebo solární systém. Varianta s hlubinným vrtem (80 až 250 metrů) s sebou nese vyšší investiční náklady na pořízení vrtů a nutnost vyřízení stavebního povolení pro vrty. Výhodou je stabilní výkon a vysoký topný faktor i při extrémně nízkých venkovních teplotách.
Vzduch/vzduch – tento typ je dostupný za nejnižší pořizovací cenu. Systém ohřívá vnitřní vzduch přímo, bez prostřednictví topného systému, a dosahuje díky tomu vyššího topného faktoru než ostatní tepelná čerpadla. Je vhodný pro domy s otevřenou dispozicí, kde může vzduch volně proudit.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
dobry den, ako by som zlepsil izolacne vlastnosti uz namolntovanych plastovych okien , ktore su asi 25 rokov stare. Je vobec takato moznost , napr. dodatocne ramy. nove skla… DAKUJEM
J.KRAL
Dobrý den,
na Váš dotaz odpovídá Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů značky VEKRA, největšího českého výrobce oken:
Na otázku není jednoduchá odpověď, neboť není jasné, jaká okna to jsou. Vždy je nutné posoudit okna jako celek – jaká je stavební hloubka stávajících oken, zda jsou dostatečně těsná, tedy zda nejsou prohnutá či zkroucená, zda je těsnění dostatečně pružné, zda není zhoršená funkčnost v důsledku opotřebení kování atp. Může se stát, že pokud jsou původní okna v dobrém stavu se stavební hloubkou profilu alespoň 70 mm, pak je možné, že se pouhá výměna skel vyplatí. Obecně se však dá říci, že pokud jsou okna stará 25 let, tak už je prakticky vhodné je vyměnit. Profilový systém bude totiž morálně zastaralý. Taková okna budou mít s velkou pravděpodobností pro výměnu zasklení z dvojskla na vhodné trojsklo nedostatečnou stavební hloubku (odhaduji cca do 60 mm) a budou mít nedostatečně hluboko uložené sklo. Výměna skla se do takového profilu nevyplatí. Součinitel prostupu tepla rámem dnešních oken je prakticky o 40 % lepší a v kombinaci s izolačním trojsklem se investice do nových oken vzhledem k cenám energií určitě vyplatí. Navíc nová okna jsou obvykle se středovým těsněním, které zlepšuje i akustické vlastnosti oken. Za 25 let došlo i k technologickému posunu co se týče montáží – připojovací spára je ošetřena parotěsnými a paropropustnými foliemi. Aplikací dodatečných rámů na již instalovaná plastová okna se výrobci nezabývají.
Vaše redakce