Je logické, že všichni chceme ušetřit. Výsledkem ale může být stav, kdy i úspora vyjde draho. Nepromyšlená volba může mít i další nepříjemné důsledky.
Líbí se vám tento článek?
Vyřešit účinné, ekonomické a ekologické vytápění v rodinném domě je vzhledem k nabízeným technologiím i možnosti kombinace různých druhů paliv a zdrojů v současnosti zdánlivě snadno zvládnutelnou problematikou. Úsporné vytápění ale nemusí automaticky znamenat to nejlevnější, stejně tak jako nejlevnější nemusí být vždy nejvýhodnějším. Kombinace zdrojů pak může znamenat další náklady do řídicí technologie a servisních nároků. Pojďme tedy poodhrnout často poněkud zjednodušené pohledy na téma úspory při vytápění, které zdůrazňují pomíjivé výhody jednotlivých druhů paliv či různých typů spotřebičů.
Je zcela legitimní, že každý své zboží chválí. Poněkud se tak obchází širší souvislosti, jakými jsou například pořizovací a instalační náklady, servisní náklady, životnost versus pořizovací a další náklady či specifické náklady bivalentních a trivalentních soustav.
Nový pohled na věc
Nezapomínejme také, že nelze hovořit o sebesofistikovanějších systémech vytápění, aniž by byl započten rozhodující faktor, a tím je tepelná ztráta domu. Dnešní velmi úsporné (NZEB) a pasivní domy staví řadu klasických zdrojů tepla do zcela nového světla, protože již není rozhodující výkon, ale především jeho modulace, flexibilita spotřebiče či systému a jejich ovladatelnost. Do jiného světla se tak posouvají i ceny a náklady na vstupy různých druhů paliv a energetických zdrojů.
S klesajícími požadavky na jejich objem u NZEBů a pasivních domů se z původně rozhodujícího faktoru přesouvají na žebříčku mezi faktory „ostatní“. Posunem, resp. snížením nároků na vytápění se procentuálně spotřeba energie přesouvá směrem k nákladům na ohřev teplé užitkové vody (TUV), které se u moderně řešených rodinných domů tak pohybují mezi 30–50 % nákladů na energie. Tento údaj vrhá zpětně světlo na výběr případného spotřebiče či systému vytápění ve smyslu jeho schopnosti podílet se i na přípravě TUV. Rozhodnout se pro levný, leč účinný způsob dosažení tepelné pohody tedy není a ani v budoucnu nebude jednoduchou volbou, kdy pojem optimální bude stále složitější definovat.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Dobrý den.
Rád bych se zeptal, zda je prozděnou novostavbu ( podl. plocha cca 260 m2 a tepel. ztráta 14kW), místo realizace Praha západ
1/vhodné k topení a přípravě TUV hybridní TČ integrovaným plyn. kotlem nebo je výhodnější naistalovat TČ samostatně s plyn kondenzačním kotlem jako bilvaletním zdrojem
2/ TČ s fotovoltaikou
3/ jaká je asi finanční náročnost zvažovaných řešení
Děkuji za odpověďi. Uchytil
Díky za odpověď