Šatna je mnohem víc, než se může zdát. Dobře navržená a promyšlená šatna se totiž stane vaším výsostným územím, kde se budete cítit jako v butiku v Pařížské a bez okolků do ní pozvete kamarádky, nebo se naopak může stát vysoce intimním místem, které zůstane návštěvám skryté a bude sloužit jen pro vaše hýčkání.
Líbí se vám tento článek?
Plánování šatny
Abyste si mohli splnit svůj sen o vlastní šatně, musíte pro ni nejdříve najít vhodný prostor. Možností máte několik. Buď se stěhujete do nového bytu či domu, kde se s prostorem pro samostatnou šatnu počítá, nejčastěji poblíž ložnice. Případně máte v rámci bytu či domu nevyužitou místnost, například bývalý dětský pokoj či pracovnu, kterou můžete na šatnu proměnit.
Pokud volnou místnost nemáte, nabízí se možnost umístit šatnu do ložnice nebo obytné chodby a oddělit ji posuvnými dveřmi, skleněnými nebo zděnými příčkami, případně závěsem či paravánem pro pocit odděleného prostoru. Díky pečlivému plánování můžete dokonce vymyslet chytrá řešení pro sezonní šatník.
Optimální podlahová plocha pro šatnu je 6–8 m2, ale odborníci se shodují, že správným plánováním můžete získat funkční šatnu i na ploše 4 m2, což je případ zejména bytů. Manévrovací prostor před skříní by měl být přibližně 80–100 cm.
Plánování šatny je srovnatelné s plánováním kuchyně. To, že ji můžete zařídit stejně individuálně, berte jako výzvu a chopte se jí s respektem, nebudete litovat.
Vnitřní uspořádání šatny
Ať už plánujete zařizovat samostatnou místnost nebo šatnu v rámci jiného pokoje, důležité je optimálně využít prostor. Jen tak si splníte představu o uklizeném a strukturovaném šatníku, kde bude mít vše své místo a nestane se vám, že nemůžete najít svou oblíbenou košili. Díky správně zvolené kombinaci šatních tyčí, zásuvek, polic a přihrádek budete mít všechno oblečení pod kontrolou.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět