Schodiště jsou stupňovitý nosný konstrukční celek stavební části interiéru nebo exteriéru sloužící k překonávání výškových rozdílů. Vnější (exteriérové) schody překonávají výškové rozdíly mezi terénem a prvním nadzemním patrem. Vnitřní (interiérové) schody překonávají výškové rozdíly mezi jednotlivými patry rodinného domu.
Líbí se vám tento článek?
Historicky se schodiště spojovalo s velkolepými chrámovými stavbami – namáhavé stoupání monumentálním kamenným schodištěm mělo zvyšovat majestátnost božství. Tento motiv pak převzalo po církevních i stavitelství sekulárních (světských) staveb, kde velikost schodiště úměrně poukazovala na vznešenost a zámožnost stavitele. Tento motiv byl zdůrazněn také prostým faktem, že jednoduchý lid žil většinou v přízemních objektech.
Dodnes jsou rozdíly na první pohled patrné: nepřehlédnutelné exteriérové schodiště při vstupu do kostela v porovnání s dřevěnými mlynářskými schody (hodně strmé schody do sklepa nebo na půdu) chaloupky ve skanzenu. Samozřejmě, kromě demonstrace statusu každé schodiště stále neslo hlavně prostou funkci překonání výškových rozdílů – a proto jsou boční schodiště vždy podstatně skromnější než to hlavní.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět