Chytrá domácnost, inteligentní spotřebiče, Smart Home, chytré domy – tato slovní spojení se za posledních deset let v povědomí populace poměrně rozšířila a stávají se součástí našich životů. S rostoucím množstvím chytré spotřební elektroniky však roste potřeba vnést do často rozhádaných systémů pořádek.
Líbí se vám tento článek?
Na úvod si řekneme, co inteligentní dům znamená a co ne. Mnoho lidí má k současným elektronickým systémům nedůvěru a nebojme si přiznat, že oprávněnou. Žádná norma nestanoví, jak má inteligentní dům vypadat a jaké má mít parametry. Je to obdobné jako v každém řemesle, které se týká bydlení – jsou firmy, které odvedou dobrou a kvalitní práci, ale někdy bohužel narazíte na podvodníky a neumětely.
Výsledkem pak může být domácnost přecpaná nekvalitními a předraženými elektronickými systémy, které se spolu hádají. To ale rozhodně není ani inteligentní, ani chytré a nakonec ani funkční. Mnozí lidé žijí v mylné představě, že inteligentní domácnost znamená běhání mezi displeji a věčné nastavování a vylaďování systému, kterému nerozumějí.
Cíl chytré domácnosti je však právě opačný. Jde o to, aby dům automaticky reagoval na vaše potřeby a zvyklosti a zároveň vám šetřil peníze za vytápění, za svícení, za plyn, za elektřinu. Zároveň vnáší do vašeho života klid a pocit bezpečí. Například tím, že při odchodu z domu zamknete hlavní dveře, se zároveň vypnou světla, některé zásuvky, upraví se vytápění a spustí se bezpečnostní systém s protipožárními čidly, detektory úniku vody, pohybovými čidly či bezpečnostními kamerami.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět