Stavíte dům a chcete v domě i na terase využít keramické dlaždice? Jak se vlastně liší keramické obklady a jak vybrat správný materiál?
Líbí se vám tento článek?
V současné době je na trhu obrovské množství keramických materiálů. Běžný člověk, který se s nimi nesetkává častěji, mívá problém s orientací v nabídce. Úplně základním rozhodnutím je, zda potřebujete výrobek do interiéru nebo exteriéru, zda na stěnu nebo na podlahu.
České keramické dlaždice jsou pro rychlý přehled označené jednoduchými symboly. Pokud je materiál vhodný do exteriéru, je označen symbolem vločky. To znamená, že jde o mrazuvzdorný výrobek. Mohu si tedy dovolit jej použít například na terase.
Stěny a podlaha
Dále je důležité rozdělit materiály pro stěny a pro podlahy. Hodně lidí se ptá, zda lze obkládačku použít na podlahu. Pozor, to určitě ne! Obkládačka je materiál, který je měkčí než dlaždice, zatížení by nevydržela. Jakmile tedy u výrobku najdeme symbol ruky dotýkající se stěny, jde o obkládačku, kterou nemůžeme použít v exteriéru na terasu ani v interiéru na podlahu. Pokud jde o dlaždici, její symbol zobrazuje botu dotýkající se podlahy.
Dalším parametrem souvisejícím se zatížením je otěruvzdornost, kterou sledujeme u glazovaných dlaždic. Čím vyšší stupeň otěruvzdornosti dlaždice má, tím větší zátěž provozu dlaždice snese. Pro byty a rodinné domky vám bude stačit stupeň otěruvzdornosti PEI 3. Na terasy pak doporučujeme otěruvzdornost o třídu vyšší, minimálně PEI 4. Většina českých dlaždic bez problémů dosahuje třídy PEI 4 a PEI 5.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět