Podobně jako opravu starého domu vnímají zahradničtí specialisté revitalizaci zahrady. Většinou totiž jde o dvojí práci: nejdřív demontáž starého a až pak přijde na řadu to nové, pěkné.
Líbí se vám tento článek?
„Nejprve musíte původní zahradu zbavit nedostatků, teprve potom ji lze nově upravit. Je nutné provést příslušné terénní úpravy, odvézt staré materiály a přivézt nové, zajistit pečlivě vybrané rostliny,“ říká Michal Slezák ze specializované firmy Zahrady Rasl, který zároveň upozorňuje, že při rekonstrukci zahrady jde většinou o komplexní úpravy celého prostoru. Je tedy třeba počítat s časovou náročností a samozřejmě celý projekt revitalizace pečlivě naplánovat.
Jak často zahradu obnovovat
Základní otázkou je, jak často je třeba zahradu rekonstruovat. „O nutnosti obnovy zahrady rozhoduje více faktorů, a to zejména celkový stav vegetace, ale samozřejmě i technických a konstrukčních prvků s ohledem na jejich věk a perspektivu do budoucnosti,“ vysvětluje Marie Švecová z firmy Garden 4 Life and you.
Praxe přitom ukazuje, že i když je projekt revitalizace pečlivě připraven, málokdy jde vše podle plánu. „Rekonstrukce zahrady znamená nejen likvidaci a demolici původních prvků, ale i různá překvapení, na která nestačí ani velmi divoká fantazie. Lze najít různé staré základy, zasypané jámy, odpady, vedení inženýrských sítí, které tam prostě být neměly, ale jsou. Pokud vám tedy někdo při součtu předpokládaných nákladů bude tvrdit, že se jedná o konečnou sumu, pravděpodobně nepůjde o seriózního partnera. Podle mých zkušeností se při obnově zahrady náklady vždy částečně navýší proti původním předpokladům,“ zmiňuje Švecová jedno z častých úskalí.
Pravidelná údržba zahrady je základ
Klasickým důvodem rekonstrukce zahrady je zanedbání její pravidelné údržby. „Pokud své zahradě nevěnujete dostatečnou péči, příroda se podle toho zařídí: keře do sebe zarůstají, přerostlé stromy hyzdí celkový dojem, trávník zarůstá do záhonů, kůra téměř zmizí, kameny jsou pokryté mechem a téměř nejde rozeznat, co je plevel a co chtěná rostlina. Zahrada pak nemá žádný ucelený tvar a ztrácí jakoukoli estetiku,“ říká Adam Zrůst, majitel specializované firmy Realizujeme zahrady.
Rekonstruovat zahradu podle něj lze buď vcelku, nebo částečně – záleží na míře jejího zanedbání.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět