Díky vlastní výrobě elektrické energie je možné dosáhnout značných finančních úspor na fakturách od dodavatelů elektřiny. Solární elektrárna přispívá k energetické soběstačnosti vaší nemovitosti a v kombinaci s baterií slouží i jako záloha proti blackoutu.
Líbí se vám tento článek?
Mnohaletý spolehlivý provoz fotovoltaické elektrárny ovšem bývá (chybně) pokládán za samozřejmost. Pokud je však k této investici zvolen správný přístup, tak vás budou vždy po východu slunce hřát nejen sluneční paprsky, ale i dobrý pocit ze smysluplně vynaložených peněz.
Český soběstačný dům
Posledních 5 let jsem procházel přípravou a stavbou projektu Český soběstačný dům, ke kterému nevedou žádné inženýrské sítě (v časopisu Můj dům o něm vycházel seriál celý loňský rok). Dům si tak vyrábí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, kterou si ukládá do baterií a do vody v akumulační nádobě. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění ji využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Náš dům se snaží žít v symbióze s přírodou, i když je jasné, že to vždy může jít ještě lépe.
Jsem moc vděčný za to, že k nám technická náročnost stavby Českého soběstačného domu kromě jiného přitáhla neobyčejně kvalitní skupinu energetiků a elektrikářů. Měl jsem opravdu obrovské štěstí na lidi. Díky této zkušenosti jsem prošel spoustou slepých a nefunkčních cestiček, včetně těch v oblasti solárních elektráren. Tento článek se věnuje mým osobním, subjektivním poznatkům k solárním elektrárnám pro rodinné domy (jak napojeným, tak off-grid), stejné principy ovšem platí i pro bytové domy, developerské projekty či třeba průmyslové komplexy.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět