Plánujete stavět dům? O tom, jak bude vypadat a jak se vám v něm bude bydlet, se rozhoduje už při výběru pozemku. Poradíme, čeho si v průběhu celého procesu plánování všímat a na co se zaměřit, abyste se vyvarovali nepříjemných překvapení nebo zbytečných výdajů.
Líbí se vám tento článek?
Kdo již bydlel v rodinném domě nebo již dříve stavěl, má k dobru zkušenosti k nezaplacení. Většina stavebníků se ale pustí do stavby rodinného domu jen jednou za život (a splácí ho pak po jeho většinu). Především jim jsou určeny naše rady.
1. Než vyberete místo
Při koupi pozemku stavebníci většinou sledují charakter lokality a okolní zástavby, dopravní dostupnost, občanskou vybavenost a velikost parcely. Už samotná lokalita do určité míry určuje podobu budoucího domu. Vyplatí se proto vydat se na stavební úřad a zjistit si, jaká je stavební regulace v daném místě. Ta zpravidla určuje míru zastavěnosti pozemku, počet nadzemních podlaží, typ zastřešení (plochá nebo šikmá střecha), výšku hřebene střechy, případně i orientaci hřebene střechy a některé další aspekty.
V některých lokalitách nemusí být tvar střechy regulován, maximální míra zastavěnosti ale bývá jednoznačným kritériem a zastavěná plocha domu obvykle nesmí přesáhnout 20–25 % plochy pozemku. Na malém pozemku vám tedy s největší pravděpodobností nebude umožněno realizovat rozlehlý bungalov, v podhorské vesnici zase možná nepostavíte vysněnou vilu ve funkcionalistickém stylu.
Další (a poměrně značné a velmi konkrétní) požadavky na architekturu domu vyplynou, pokud se pozemek nachází v chráněné krajinné oblasti nebo v památkově chráněné zóně. O těchto aspektech je důležité se podrobně informovat předem, ušetří vám to případné zklamání či zbytečné výdaje za nerealizovatelný návrh.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět