S blížícím se jarem zřejmě přemýšlíte nad tím, kdy je vhodná doba ke stříhání ovocných stromků. Je správné provést řez na konci zimy, nebo těsně před příchozím jarem? Dnes si spolu s profesionálním zahradníkem zodpovíme, jak postupovat při prořezávání stromů.
Líbí se vám tento článek?
Při pěstování ovocných stromů se nevyhnete péči o ně. Ta je nesmírně důležitá z hlediska kvalitní úrody. Nemějte obavy, nejde o nic složitého, přestože se to tak může na první pohled jevit. Klíčem k udržení vitálních a produktivně plodících ovocných stromů je každoroční prořezávání.
Jak ořezávat ovocné stromy
V našem mírném pásmu se věnujeme většinou pěstování jádrového ovoce, jako jablka, hrušky, kdoule, mišpule, oskeruše či jeřabiny, nebo peckovému ovoci – třešně, višně, švestky, meruňky, tedy jakékoli plody s jednou peckou. Níže popisovaná tříkroková metoda funguje dobře pro oba druhy. Jak postupovat při ořezávání ovocných stromků, abychom jim nezpůsobili potíže, ale naopak pomohli v růstu?
Zahradník doporučuje
„Jednoduchý postup řezu a tvarování ovocných stromů je založen na takzvaném řezu apikální dominancí (vztah mezi vrcholovým pupenem rostliny a pupeny postranními, které jsou jím omezovány, pozn. red.). Takže dojde-li k odstranění vrcholového pupene, apikální dominance je přerušena a tuto funkci přejímá pupen nejblíže níže postavený. Nejen začátečník, ale každý zahradník, který chce mít správně a odborně proříznutý ovocný strom, musí nejprve pochopit výše uvedený pojem,“ radí profesionální zahradník Daniel Bartoš, věnující se odborné péči o ovocné stromy.
Co přesně znamená tento postup v praxi, nám dále objasňuje pan Bartoš. „Správně provedený řez ovocných stromů spočívá v potlačení výživných látek auxinů a v podpoře výživných látek giberelínů, které jsou tlačeny od kořenového systému. V praxi to znamená, že všechny výhonky, které rostou směrem vzhůru, musíme zkracovat řezem na 2–3 pupeny a výhonky, které jsou pod 45% úhlem, nestříháme. Ty se ohnou pod vlastní váhou, čímž dochází k přeměně dvouletého rodivého dřeva na krátký plodonosný obrost.“
Některé druhy ovocných stromů jsou prořezávány různými způsoby, nicméně existuje jednoduchý tříkrokový postup, který funguje pro většinu ovocných stromů stejně efektivně. Zvládnete to, i pokud jste úplný začátečník. Pojďme si blíže objasnit tento jednoduchý postup.
KROK 1: Očistěte strom od poškozených větví
Začněte odříznutím či odstřihnutím jakéhokoli dřeva, které je mrtvé, poškozené nebo nemocné. Tento krok zahrnuje také čištění drobných klíčků a výhonků ze spodní části kmene, jež pocházejí většinou z podnože. Nezapomeňte ani na odstranění klíčků vyrůstajících z hlavních větví. Vyznačují se tím, že jsou vzpřímené a dokonale svislé. Tímto krokem se zbavíte zásadních nedokonalostí a pomůžete stromu lépe růst.
Důležité je provést čisticí řezy v jedné rovině s většími větvemi, ze kterých vyrůstají. Dávejte si pozor, abyste nenechávali malé pahýly.
Také čtěte: 10 nápadů pro zeleninovou a ovocnou zahradu
KROK 2: Prořezejte větve a vytvořte podmínky pro růst ovoce
Cílem tohoto kroku je propustit světlo a vzduch do koruny, čímž zvýšíte produkci ovoce a snížíte případné problémy se škůdci a chorobami, které by mohly postihnout strom. Nejprve odstraňte větve, které rostou směrem dolů nebo ke středu stromu, a poté se zaměřte na ty, které se křižují s jinou větví. Jakmile všechny nepotřebné větve a výrůstky odstraníte, posuďte rozmístění větví. Záměrem je, aby byly větve rovnoměrně rozmístěny a vytvářely vzor připomínající fraktál (na první pohled složitý tvar je generován opakovaným použitím jednoduchých pravidel, pozn. red.).
V některých případech se stává, že vyrůstá více větví z hlavní, přičemž jsou rozmístěny pod malým úhlem. V tomto případě dochází k jejich soupeření a obvykle jedna stíní druhé, čímž se dříve nebo později budou rušit v růstu. Pokud uvidíte podobnou situaci, odřezejte všechny křížící se větve. Nechte jen jednu větev, která vypadá nejzdravěji, to posoudíte jednoduše podle vzhledu a úhlu růstu.
Větve vyrůstající pod širším úhlem se mohou později zlomit, pokud budou zatíženy ovocem, a ostřejší úhly vedou ke křovinatému růstu a plody se ukládají příliš vysoko, tedy nevhodně ke sklizni. Pokračujte v prořezávání stromu, dokud kolem každé větve nezůstane volný prostor přibližně 15–30 cm. Platí, že čím jsou větve slabší, tím mohou být k sobě i blíže. Stejně jako u čisticích řezů, všechny prosvětlovací řezy by měly být zarovnány s větvením.
KROK 3: Zpevněte strom
Poslední krok by vám měl zabrat nejméně práce, ale určitě není méně podstatný. V zásadě znamená prořezat strom tak, abyste jej zpevnili. Cílem je, aby se větve zkracovaly a zasilovaly, chceme se vyhnout tomu, aby zůstaly dlouhé a uzlovité, čímž se stávají nevhodnými pro růst. Čím jsou větve pevnější, tím jednodušší je pro ně unést tíhu ovoce. Tento sestřih tedy má zabránit tomu, aby se zlomily pod vahou ovoce. Zpevnění stromu také podporuje růst. Zbavením přebytečných větviček by měly hormony stromu aktivovat růst níže v koruně, čímž vznikají kompaktnější a plodnější stromy.
Tímto způsobem se zkracují jednoleté výhonky, přičemž se odstraňuje tak 20 % z jejich původní délky. S rozpoznáním mladých větví byste neměli mít větší problém, jednoduše to zjistíte podle zbarvení. Stříhejte vždy těsně půl centimetru nad pukem, který vede směrem, kterým chcete vést růst větví. Tento krok je do jisté míry individuální a užitečný zejména při tvarování mladých stromků, případně při zkracování větví, které by se později prohnuly pod váhou úrody, ale proveďte jej až poté, co uděláte první dva kroky. Dávejte si pozor na to, abyste stříhali výlučně konce větví.
Profesionální pomoc zahradníka
Možná zvažujete, zda ořezávání ovocných stromů zvládnete. Při otázce prořezávání ovocných stromů je potřeba posoudit vlastní schopnosti a zkušenosti. V jakých situacích je tedy lepší obrátit se na pomoc odborníka? Odpověď nám poskytl profesionální zahradník pan Daniel Bartoš. „Řekl bych, že pokud si nejste jisti, tak už po zakoupení ovocného stromu je třeba obrátit se na odborníka, který výchovným řezem (již v raném stádiu) podchytí správné založení koruny, která má rozhodující vliv na rodivost ovocných stromků v příštích letech.“
Mohlo by vás zajímat: Na zahradní odpad pěkně chytře
Jakým chybám se vyhnout
Pokud se do ošetření stromů pustíte sami, můžete se dopustit několika zásadních chyb. Na co si dát obzvlášť pozor? Náš odborník v dané problematice nás informoval o tom, že podstatné jsou samozřejmě jsou základní znalosti ohledně teorie řezu. Mnoho lidí se podle jeho slov pouští do řezání ovocných stromů, aniž by měli nastudované základní poznatky, čímž je celé počínání více ke škodě než užitku.
Chybou mohou být i nedostatečné informace z neověřených zdrojů, což v konečném důsledku vede k poškození stromu a nutnosti kontaktování odborníka, aby zvrátil nesprávně provedenou techniku řezu a stromu vrátil vitalitu. Proto, pokud váháte, nikdy není na škodu obrátit se na odborníka.
Nářadí potřebné k prořezávání stromků
Než se pustíte do prořezávání stromků, ujistěte se, že máte k dispozici potřebné nářadí. Zřejmě přemýšlíte nad tím, jestli vám postačí jen zahradnické nůžky? Vzhledem k několika úkonům při prořezávání stromků je zapotřebí, abyste měli k dispozici různé nástroje. Prozradíme si, co všechno budete potřebovat ke správnému prořezávání stromků.
Zahradnický nůž
Je určen k ořezávání a odstraňování výhonků na tenkých větvích zejména u mladých stromů. Obvykle jej můžete použít k řezání, roubování, očkování a úpravě dřevin, odstraňuje se jím napadené či poškozené dřevo u starších větví ovocného stromu. Můžete jím zahladit i rány po řezání. Velkou výhodou je, že rány dobře nabroušeným nožem jsou rovné a snadno se hojí. Práce se zahradnickým nožem vyžaduje jisté zkušenosti, proto mnozí ovocnáři místo nože sáhnou po zahradnických nůžkách. Na trhu je k dostání množství nožů s více druhy čepelí, například konkrétní očkovací a roubovací nůž, ale existují i univerzální modely, které zvládají několik úkonů zároveň.
Nepřehlédněte: Otestovali jsme: 9 strojů pro 4 roční období
Zahradnické nůžky
Po této variantě obvykle sáhne nejvíce zahrádkářů. Vyrábí se několik typů nůžek: jednosečné, dvousečné, s otočným ostřím či speciálně upravenou rukojetí. Pro řez dřevin jsou nejvhodnější právě dvousečné zahradnické nůžky. Jednosečné se příliš nedoporučují, protože štěpí rány.
K dostání jsou také pákové nůžky různé délky, které výrazně usnadňují práci na vysokých stromech. Dalším typem jsou například pneumatické nůžky, u kterých je pohyb zajištěn stlačeným vzduchem. Při výběru zahradnických nůžek je důležité vnímat jejich pevnost a trvanlivost materiálu, ideálně by měly mít co nejnižší hmotnost, aby se vám s nimi snadno pracovalo.
Zahradnické pilky
I při prořezávání ovocných stromů se vám hodí pilka, zvláště pokud potřebujete ořezávat větší větve, na které vám nepostačí nůžky ani nůž. Jedná se o mimořádně spolehlivý a flexibilní nástroj. Zahradnické pilky slouží k prosvětlování koruny, zmlazování nebo přeroubování stromů. Ovšem řez pilkou zanechává roztřepené okraje rány, proto je důležité poté zarovnat ránu nožem, aby se lépe zahojila.
V současnosti jsou k dostání velice spolehlivé a kvalitní pilky, jež zanechávají mimořádně hladkou ránu, kterou téměř není zapotřebí žádným způsobem ošetřovat.
Zeptat se & odpovědět