Jaro už se blíží a s ním i příprava na zahrádkářskou sezónu. Nezapomeňte ani na kontrolu a údržbu zahradní techniky. A pokud zjistíte, že stávající technika už dosluhuje nebo nevyhovuje, přinášíme vám několik tipů na omlazení strojového parku.
Líbí se vám tento článek?
Jaro už se blíží a s ním i příprava na zahrádkářskou sezónu. Její začátek je velmi rychlý. Jarní vláha a slunečné počasí stimulují trávníky i stromy k rychlému růstu, který je často rychlejší než péče jejich majitelů. Na jaře zahrádkáře a sadaře čeká hned několik úkonů. Od přípravy půdy přes sečení nejrychleji rostoucího jarního trávníku či zastřihování ovocných stromů a úpravu živých plotů.
Stromy a vegetační klid
V zimě nastává u většiny rostlin „vegetační stav,“ který se projevuje podobně jako zimní spánek zvířat, rostliny se v této době uzavřou, zpomalí se proudění jejich mízy a jsou tak méně citlivé na změny. Jestli potřebujete na své zahradě pokácet nevyhovující stromy a nahradit je novými, měli byste si vybrat právě období vegetačního klidu, které končí 31. března. Ideálně byste tento úkon neměli provádět sami, ale přizvat si certifikované arboristy.
Prořezání stromů
Jaro nám také dává příležitost k prořezání a zastřižení ovocných a okrasných stromů. Cíl prořezání může být dvojí: čistě estetický nebo touha po větší úrodě. K těmto úkonům se dobře hodí vyvětvovací nůžky. Kdo však má na starost větší ovocný sad, nepohrdne ani profesionální akumulátorovou variantou sadařských nůžek či drobnou akumulátorovou pilou, která se na prořezávku větví v terénu výborně hodí.
Provzdušněte trávník
Po zimě dochází k tvorbě travní plsti, kdy odumřelé části rostlin, mech, plevel a zbytky posekané trávy tvoří nepropustnou vrstvu. Ta brání výměně plynů a přístupu vody do půdy. V tomto případě hrozí napadení trávníku různými houbovými chorobami či zkracování kořenů travního porostu. V suchém období pak dochází k odumírání stébel, protože kořeny nedosáhnou na vláhu z hlubších partií půdy.
Prořezání neboli vertikutace půdy se provádí za pomoci speciálního stroje – vertikutátoru. Ten slouží k odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů, mechů a zároveň při tom dochází k prořezání vrchní vrstvy půdy. Při něm se zlepšuje příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění požadované vegetace (zejména travin).
Kompost
Začátek jara je také ideálním časem pro přípravu kompostu. Vedení kompostu je dobrý prostředek pro zlepšení půdy obohacením o rostlinné živiny. Převážně se skládá z posekané trávy a natrhaného plevelu z předešlé sezóny, ale je dobré ho obohatit například o nadrcené zbytky ze zastřižených živých plotů či stromů. Ideální je co nejrůznorodější směs materiálů.
Do kompostu patří tráva, listí, seno, sláma, plevel, piliny, dřevní štěpka, hlína, rostlinné zbytky z kuchyně, vychladlý popel či uhlí ze dřeva. Do kompostu naopak nepatří zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat atd. Důležitá je co nejjemnější struktura materiálu. Ideálním pomocníkem k přípravě kompostu je zahradní drtič na odřezané větve ze stromů a keřů.
Výsev záhonů
Jakmile sleze poslední sníh a půda dostatečně proschne, je čas začít s úpravou záhonů. Půdu je třeba pořádně prokypřit, rozrušit hroudy a zároveň můžeme do záhonů vpravit hnojivo. Majitelé větších záhonů a políček jistě zapojí do práce kultivátory. Tyto šikovné stroje zvládnou za pár minut práci, která by s motykou a rýčem trvala hodiny, možná i dny.
Vysejte novou trávu
Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. Postup je jednoduchý. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík.
Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C.
Údržba zahradní techniky
Před tím, než letos poprvé použijete zahradní techniku, udělejte základní údržbu. Zkontrolujte šroubované spoje, a pokud jsou uvolněné, přiměřeně je dotáhněte. Jestliže jste na podzim neprovedli výměnu oleje v motoru, vyměňte jej nyní, prodloužíte tím životnost motoru. Zkontrolujte vzduchové filtry, zapalovací svíčky, pokud potřebují vyměnit, nahraďte je novými. U sekaček a další techniky prohlédněte lanka a bowdeny a promázněte je olejem, aby chodily hladce.
Promazat si zaslouží i pohyblivé spoje, jako jsou ložiska kol apod. Tím, že nic nepodceníte, si můžete později ušetřit řadu nepříjemných starostí.
- sekačku důkladně očistěte
- promažte pohyblivé části
- zkontrolujte ostrost nože
- vyměňte motorový olej
- vyčistěte nebo vyměňte vzduchový filtr
- zkontrolujte svíčky
- vypusťte staré palivo
Problémy s palivem
Pokud jste na podzim nechali u motorové techniky v nádrži palivo, můžete mít nyní problém s nastartováním. Biosložka, která je přidávána do moderních paliv, pravděpodobně reagovala se vzdušnou vlhkostí a v karburátoru se mohly vytvořit hrudky, které ucpaly palivové kanálky. Palivo proto raději vyměňte alespoň nyní.
Možná se vám podaří motor nastartovat až po několika pokusech, otáčky však mohou kolísat. Někdy postačí, když motor necháte chvíli běžet, proud paliva karburátor uvolní a otáčky se srovnají. Pokud však budou stále kolísat, motor bude mít nízký výkon nebo se vám jej nepodaří nastartovat vůbec, nezbude nic jiného než se vydat do servisu.
Chcete-li se podobným potížím příště vyhnout, před tím, než stroj na delší dobu odstavíte, raději vypouštějte palivo, nebo používejte vhodná aditiva.
Zeptat se & odpovědět