ROZHOVOR – Svůj recept nám prozradil Michal Kunc, zakladatel a hlavní architekt Ateliéru Kunc Architects.
Líbí se vám tento článek?
- Již jsme se bavili o tom, že stavebník si vybere takový pozemek, který ho něčím přitahuje, který mu dává příjemný pocit. Nyní mě zajímá, jak na ten pozemek navrhnout dům, který bude „sedět“ nejen klientovi, ale také místu, kde se nachází. Jak při tom postupujete? Prohlédnete si parcelu a okolí a vybaví se vám představa domu, který by se tu dobře vyjímal?
Kdepak. nejdříve si musíme „sednout“ s klientem. mluvit, povídat si o jeho potřebách, přáních, našich zkušenostech, vytvořit společně zadání. Je to hodně o emocích, o společné chemii. bez toho pro mě nemá smysl začínat. Potřebujeme být s klientem partneři. z našeho povídání pak vyplyne, jak by dům měl fungovat, jak bude asi velký. mně se pak vytvoří v hlavě vize, jak bude dům vypadat. S tímhle nastavením se jdu podívat na pozemek.
- Nakolik je vlastně důležité sladit dům a pozemek? Občas je vidět, že některé stavebníky to nijak zvlášť nezajímalo…
To je vůbec nejdůležitější. vnímáme to tak, že si vás nějaké místo doslova přitáhlo, a pak je potřeba pracovat s celým místem, pozemkem. a dům je nedílnou součástí téhle tvorby. navrhujeme bydlení na zahradě, dům maximálně propojený s exteriérem, abyste vnímala celou krásu toho, co máte. Tedy interiéru, domu, zahrady a výhledů na obzor, na nebe. Řešíte napřed umístění na pozemek a pak teprve tvar, hmotu domu? Je to jedna kontinuální tvorba. ze zadání vzniká půdorys, jak bude bydlení vypadat a jak bude umístěno v zahradě. Přemýšlíme nad výhledy, kam dopadne slunce, kde bude nejvíc klid a soukromí. Stavební zákon a předpisy připravily pro stavebníky celou řadu ustanovení a „not“, kde vlastně smí dům na daném pozemku stát a jak velký může být.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět