Zateplování rodinných domů a obytných budov je a patrně ještě dlouhou dobu bude každodenním tématem. V tomto smyslu přináší zajímavé možnosti stále se rozšiřující kategorie izolací na přírodní bázi.
Líbí se vám tento článek?
Úvodem bychom rádi vymezili pojem izolantů na přírodní bázi, resp. jak chápeme pojem „přírodní“ a kritéria, podle nichž jsme jejich výběr prováděli. S pojmem přírodní izolace je prakticky vždy spojována kategorie ekologického produktu. Obě kategorie se ale mnohdy překrývají jak v oblasti materiálové, tak ve způsobu použití. Odlišné mohou být způsob a míra zpracování, která pak definuje možnost jejich recyklace čili návratu zpět do přírody.
Například desky z lisovaného technického konopí mohou vycházet cenově o něco výše než desky z minerální vaty, které v řadě případů splní stejné požadavky při stejných či podobných užitných vlastnostech, a navíc odolávají vysokým teplotám. Skelná vata vzniká z písku a skla, surovinou pro čedičovou minerální vatu je čedič. V obou případech se tyto přírodní vstupní suroviny taví za vysoké teploty v peci, ze které vytéká láva na rozvlákňovací stroje.
Jak lněná, tak i minerální izolace jsou v některých případech zahrnuty do „škatulky“ přírodních izolací, ale každá z nich v jiném kontextu. Na tomto příkladu je také vidět, že „přírodní“ nemusí automaticky naplňovat všechny ekologické aspekty. Zkuste srovnat, kromě ceny, jejich rozložitelnost v čase, požadavky a cenu za uložení na skládce či možnosti recyklace.
Principy zůstávají
Naši předci po staletí používali plevy či balíky se slámou coby účinnou tepelnou izolaci svých chalup a stavení. Sláma se dala ještě využít v hospodářství a plevy jako nežádoucí příměs nikomu nechyběly.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět