Vhodným a správně provedeným zateplením je možné uspořit až 30 % nákladů na vytápění, což je při stále se zvyšujících cenách energií nezanedbatelná částka.
Líbí se vám tento článek?
Pro konečný vzhled domu není určující, jestli byl vybudován z cihelných bloků, pórobetonových tvárnic, litého betonu nebo dřevěných panelů. Fasáda, kterou pro obvodovou konstrukci zvolíte, totiž vůbec nemusí souviset s konstrukčním systémem. Dnes je zcela běžné, že dřevostavbu obléknete do kamenného hávu pomocí uceleného samonosného fasádního systému a stejně tak dobře můžete ukrýt zděný dům za vnější dřevěné obložení.
Chcete-li tedy stavět, rekonstruovat, renovovat, opravovat či dodělávat, máte na dnešním trhu rozhodně z čeho vybírat. Velké množství kvalitních materiálů, specializovaných fasádních hmot a systémů jsou už běžnou praxí a problémem se stává spíše to, jak se v tak široké nabídce tradičních i moderních materiálů zorientovat.
Do „hry“ o fasádu vstupuje mnohem více faktorů. Její konečný výběr může ovlivnit typ stavební konstrukce, ale i způsob života za jejími stěnami, podnebí, natočení ke světovým stranám a mnohé další. Stavebně se sice provádí nakonec, koncepčně však patří na začátek.
Dvě skupiny fasád
Hlavním motorem posledních let jsou stále se zvyšující nároky na zateplení budov. Dodejme, že bychom si už měli zvyknout nahrazovat vžité slovo „zateplení“ za více odpovídající pojem „izolování“. Je více v souladu se standardy nZEBů a pasivních domů nově povolovaných staveb od 1. ledna 2020. A tyto požadavky se prakticky každým rokem zvyšují, či jinak řečeno, zpřísňují.
Zateplovací systémy
Nejrozšířenější odpovědí na vysoké požadavky izolace budov jsou zateplovací fasádní systémy, které se v současné době jeví jako více než rozumná investice.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět