Integrovaná garáž nabízí pohodlný přístup k autu a efektivní využití pozemku, ale vyžaduje pečlivé řešení izolace a větrání kvůli požární bezpečnosti a možnému přenosu hluku a zápachu do obytných prostor. Naopak, samostatná garáž poskytuje větší flexibilitu, avšak zabírá více místa a může vyžadovat další investice do příjezdových ploch. Kterou možnost tedy zvolit? Na ukázku jsme vybrali několik zajímavých řešení.
Líbí se vám tento článek?
Výhodou integrované garáže je především pohodlný přístup k vozidlu, bez nutnosti vycházet ven, což je velmi užitečné zejména v nepříznivém počasí. Déšť, sníh nebo silný vítr už nebudou bránit ve vyložení velkého rodinného nákupu. Další výhodou integrované garáže je úspora místa na pozemku. To je zvláště výhodné v oblastech s omezeným prostorem nebo v městských lokalitách, kde každý čtvereční metr hraje důležitou roli.
Kromě toho může být integrovaná garáž snadněji začleněna do architektury domu a vytvořit tak hezký vzhled. Na druhou stranu, integrovaná garáž přináší i několik nevýhod. Jedním z hlavních problémů je fakt, že se mohou hluk a zápach z výfukových plynů snadno dostat do obytných prostor, pokud není garáž dostatečně izolovaná. Tomu se lze vyhnout třeba chodbou mezi garáží a obytnou částí domu. Průchod může vést také třeba přes šatnu, komoru nebo je možné vstupovat do garáže z odděleného zádveří.
Dvoje dveře lépe zamezí průniku pachu a zvuku motoru do domu, tento prostor lze navíc využít jako úložné místo pro různé věci. Potíže u integrované garáže mohou činit případné opravy konstrukce, protože musíte zasáhnout do struktury samotného domu, a to bývá nákladnější. U garáží mají lidé tendenci šetřit na izolaci, špatně izolovaná garáž však snižuje energetickou účinnost celého domu a vede tedy k vyšším nákladům na topení.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět