Vybrali jste si ideální lokalitu, koupili krásný pozemek a teď už je čas pozvat geodeta, který vytyčí nejen samotný pozemek, ale posléze podle zpracovaného projektu i základy domu. Tímto momentem už můžete považovat svou parcelu za staveniště.

Líbí se vám tento článek?
Již v přípravné fázi stavby rodinného domu je dobré být v kontaktu s obcí i ohledně skutečností, které nepotřebují její úřední povolení. Informovanost o harmonogramu prací na staveništi a dohoda obou stran týkající se například záboru veřejné komunikace, odvodu dešťové vody a dalších detailů pomůže předejít případným zbytečným sporům. To je pak zátěží pro obě strany, ať už jde o administrativní zátěž, zvýšené náklady, či zdržení stavby.
Na co si dát pozor před výstavbou
Určitě doporučujeme navštívit stavební pozemek, kde plánujeme výstavbu svého obydlí, nejen o víkendech, ale i v různou denní dobu během týdne. Můžete tak přijít na to, že jsou cítit intenzivnější pachy z dílny, která je o tři domy dále, ale i že je v místě vysoká hlučnost dopravy apod. Tyto aspekty mají neblahý vliv na naše zdraví. „Při výběru pozemku by stavebníci neměli zohledňovat pouze statiku či budoucí sousedství, ale například i vliv počasí. V nechráněných místech dům snáze vychladne a bude nutné jej více vytápět a lépe izolovat,“ upřesňuje Tomáš Sysel, představitel Institutu zdravého bydlení.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět