Kvalitní střecha je jednou z nejdůležitějších součástí vašeho domu. Stále významnějším kritériem při výběru materiálů je jejich šetrnost k životnímu prostředí. Současné trendy přinášejí zajímavé varianty s nádechem ekologie i návratu do starých časů. Touha po originalitě by ale měla jít ruku v ruce s reálnými možnostmi a praktičností. I alternativní střešní krytiny mají své výhody a nevýhody.
Líbí se vám tento článek?
Střešní krytina je vnější povrch střechy, který chrání dům před povětrnostními vlivy. Je hlavní hydroizolační vrstvou střechy a chrání vrstvy v podloží proti větru, působení vlhkosti, sněhu, ledu a slunečnímu záření. Než se pustíte do realizace, měli byste si ujasnit velikost plánované střechy, její tvar, sklon a členitost. Rozdílné nároky bude mít krytina maloformátová nebo velkoformátová. To vše spolu s typem střešní krytiny bude mít ve výsledku vliv na celkovou cenu střechy.
Než vyberete střešní krytinu
Při výběru vhodné krytiny hraje důležitou roli především nosnost střešní konstrukce. Krov totiž nenese jen střešní krytinu, ale i váhu dalších částí střechy. Záleží také na množství dešťových a sněhových srážek v dané lokalitě, náporu větru a teplotních výkyvech. Počítejte s tím, že čím komplikovanější tvar střechy zvolíte, tím budou vyšší nároky na kvalitu krytiny i na realizaci.
Kromě tradičních materiálů, jako jsou břidlicové, betonové či pálené tašky, si dnes můžete vybírat z moderních krytin v podobě plechu či plastu nebo zvolit některou z tradičních krytin, jako jsou například dřevěné šindele či slaměné došky. Zajímavou ekologickou variantou s dlouholetou tradicí bude vegetační neboli zelená střecha osázená rostlinami.
Došky, střešní krytina ze slámy a rákosu
Trendem v moderním stavebnictví se stává spojení s přírodou. Jednou z tradičních střešních krytin je došková střecha. Dříve se tato ryze přírodní krytina vyráběla především z žitné nebo ovesné slámy. Tradiční výroba je ale velmi časově i technologicky náročná, proto se s klasickou doškovou střechou setkáte spíš jen na historických budovách nebo ve skanzenech.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět