Rostoucí zájem o malé střešní fotovoltaické elektrárny s sebou přináší otázku: Jak efektivně pracují solární fotovoltaické panely během zimní sezony?
Líbí se vám tento článek?
Je známo, že slunce máme v našich zeměpisných podmínkách přes zimu mnohem méně než v létě. Je to dáno krátkými dny i často zataženou oblohou. Zatímco v letních měsících, kdy slunce svítí nejvíce, bývá výkon elektrárny nejvyšší, přes zimu výkon fotovoltaické elektrárny (FVE) klesá, ale ani v nejchladnějším období roku není úplně nulový.
Obecně platí, že nejslabšími měsíci jsou listopad, prosinec a leden, ve kterých se výkon elektrárny pohybuje na minimálních hodnotách. Období slabého výkonu FVE je tedy poměrně krátké, protože už od dubna dosahuje opět maximálních hodnot. Zjednodušeně lze říci, že v zimě vyrobí panely třikrát méně elektřiny než v létě.
Zimní zátěž
V zimním období jsou solární instalace vystaveny hned dvojité zátěži. Působí na ně hmotnost napadaného sněhu a síla větru, dalším problémem je dilatace (rozpínání a smršťování konstrukcí) v důsledku značných teplotních rozdílů. Problémem mohou být i závady vznikající zvýšenou vlhkostí a tepelnou zátěží kabeláže.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět