Akumulace a využití dešťové vody na zahradě i v domácnosti prospívá přírodě a přináší nemalé úspory. Spadané listí, úlomky větviček, pyl, prach a další nečistoty však způsobují kazivost vody v nádrži a riziko poškození čerpadla. Proto je třeba sváděnou vodu účinně filtrovat. Odborníci radí, jak na to.
Líbí se vám tento článek?
Správným umístěním a postupem instalace nádrže na dešťovou vodu jsme se již zabývali. Abyste ji mohli bez problémů využívat, je třeba uplatnit správný proces a důsledně jej dodržovat. Kromě správné dimenze a umístění nádrže je podstatnou součástí tohoto procesu také filtrace.
Má-li být dešťová voda využívána především na zahradě na zalévání či například mytí auta, je nutné zabezpečit, že do nádrže nebude splavováno listí, větvičky či další větší nečistoty, které by nádrž zanášely. Využití dešťové vody v domě vyžaduje podstatně kvalitnější filtraci.
„Filtrace začíná hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, který zachytí hrubší nečistoty. Dále přes kanalizační potrubí proudí voda do filtračního koše, případně filtrační šachty, kde se zachytí již většina drobných nečistot. Takto pročištěná voda je naprosto vhodná pro užití v zahradě,“ říká technický specialista a člen realizačního týmu společnosti Aquanix Ing. Ondřej Samek, a dodává: „Pro použití dešťové vody v domě je zapotřebí mechanického čištění pomocí vnitřních jemných filtrů.“
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět