Na jaký stavební povrch jaká omítka, to je otázka, která si při současné nabídce typů zdiva a povrchových úprav zaslouží skutečně zvýšenou pozornost.
Líbí se vám tento článek?
Hned úvodem dodejme, že správná volba omítkové směsi kromě typu zdiva může být ještě ovlivněna i dalšími faktory vycházejícími ze specifických podmínek stavby. Takovými mohou být ohledy například na zvýšenou vlhkost, tepelněizolační vlastnosti či třeba široká škála estetických požadavků. Správný výběr omítky pak dokáže prodloužit životnost stavby, podtrhnout její estetické kvality i zvýšit komfort obyvatel domu.
Potvrzují to i nároky kladené na fasádní omítky. Musí být dostatečně paropropustné, barevně stálé a bez přísad zdraví škodlivých. Navíc si ale taková omítka musí uchovat řadu technických vlastností, mezi které patří dobrá přilnavost, pevnost, objemová stálost, vodoodpudivost, mrazuvzdornost apod.
Z estetického hlediska lze vybírat z obrovské škály barev, tónů, povrchových úprav, struktur, a dokonce efektních spojení různých typů materiálů a barev do jednotlivých celků. To vše je možné, ale je nutné se ujistit, že je k tomu také vhodný podklad, na který chcete své omítkové krásno realizovat.
Účel světí omítku
V zásadě lze širokou paletu omítek rozdělit na několik základních druhů: základem jsou minerální omítky, které jsou spojením písku, vápna a cementu nebo sádry. Smícháním s vodou vznikne velice tvrdá, drsná slupka, maximálně paropropustná, ovšem také hodně nasákavá. Tento typ omítek charakterizuje kratší životnost a vyšší náchylnost k mechanickým poškozením. Šlechtěné minerální omítky se dodávají zabarvené, takže omítnutý povrch je barevně stálejší než nátěr. Různými škrabkami lze tyto omítky plasticky upravovat nebo pomocí hladítka dosáhnout elegantní hladké struktury.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět