Dům u jezera, který jsme s redakcí navštívili, je částečně obložen dřevem. Nejprve si popíšeme, jak takový obklad konkrétně probíhal. A v druhé části článku si popíšeme, jaké možnosti materiálů i technologií dřevěné fasády nabízejí.
Líbí se vám tento článek?
Majitel domu u jezera si zvolil modřínový obklad profilem rhombus, což jsou z obou stran zkosené latě kosočtvercového průřezu. Výhodou tohoto tvaru je, že není vidět podkladní hranol, ke kterému se latě kotví. Latě byly na stavbu dovezeny v třímetrové délce. Tyto fasádní profilované latě jsou upevněny na podkladovém roštu.
Přirozená patina
Majitel fasádní latě naimpregnoval ještě před instalací na fasádu. Latě bylo třeba umístit na kozy a speciální nátěr s hliníkovým plnivem nanést pomocí štětce. Další impregnace ani nátěry už provádět nebude. Po instalování latí na fasádu bude povrch dřeva přirozeně stárnout a šednout. „Nepatřím k lidem, kteří by byli ochotni skákat kolem domu a každý rok fasádu natírat a olejovat,“ svěřil se.
Také čtěte: Dřevo na fasádě – výběr, montáž, údržba
Sloup o mnoha tvarech
Oříškem byl nepravidelný sloup poblíž vchodu do domu. Nejenže je šest metrů vysoký, ale ubíhá ve všech úhlech a směrech. Truhlářská firma se s tímto sloupem docela natrápila, aby obložení dokonale sedlo. A protože se jedná o dřevěný obklad, nechal majitel nahoru na sloup umístit půlmetrového brouka tesaříka od olomouckého sochaře Richarda Spurného. Kromě sloupu je modřínem obložen z vnitřní strany i příjezdový tunel a sjednocuje se tak s domem.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět