Navštívili jsme rodinný dům na území CHKO, který si majitel navrhl a postavil svépomocí, s výjimkou prací, které vyžadují zapojení odborníků. Vznikl tak pozoruhodný dům klasického střihu, který citlivě zapadá do krajiny.
Bungalov, venkovský dům, 5+1, od Wienerberger
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
Cena od
|
Zjistit cenu |
Zastavěná plocha
|
253,2 m2 |
Provedeni domu
|
Bungalov, venkovský dům |
Dispozice
|
5+1 |
Kategorie domů
|
Zděná |
Typ střechy
|
Sedlová |
Půdorys
|
Do písmene L |
Pozemek domu
|
Rovinatý |
Ateliér / architekt
|
Wienerberger |
Po létech života v bytě 3 + 1 dospěli manželé k přání vlastního domu. „Vybrali jsme si pozemek, který nám přišel vhod. Šlo to ráz na ráz,“ vypráví hlava rodiny. „Manželka ve své rodné obci získala kontakt na člověka, který aktuálně prodával pozemek. Hned druhý den jsme ho koupili. Pak jsme dva roky ladili stavební povolení a projekt. Jinak pro nás bylo pořízení domu logická životní etapa, zapadající do řady svatba, dítě, dům. V bytě nás to navíc moc nebavilo, chtěli jsme žít ve vlastním domě, na zahradě. To byl ten hlavní motor.“
Jak se rodil projekt
Parcela by byla, ale scházel dům. „Dal jsem manželce několik typových projektů, aby si vybrala, co by se jí líbilo. Ale protože jsem stavař, nakreslil jsem si sám půdorys domu podle svých představ. Zajímavé bylo, že manželka si vybrala dům, který se prakticky podobal domu, který jsem nakreslil. Takže se naše představy potkaly – nezávisle na sobě jsme chtěli bungalov do L, s velkým obývákem. Já navíc k domu navrhl kryté garážové stání a garáž. Postupně jsme vyměnili čtyři projektanty, než jsme se dostali do finále, protože se komunikace s nimi velmi vlekla. Na výsledné podobě domu se logicky podepsaly i místní regulativy platné pro CHKO. Nejzásadnější byl sklon střechy 38%, který jsme museli dodržet.“
Stavba svépomocí
Majitel domu si dům stavěl prakticky sám, jen odborné práce, jako je střecha, elektroinstalace, omítky a rozvody vody, prováděli najatí řemeslníci. Zbytek prací včetně podlah, izolací, obvodového zdiva, příček, komína zvládl vlastníma rukama s pomocníkem. Díky tomu všechny práce bez problémů navazovaly. Jediným úskalím byla situace, kdy měl stavebník nachystán strop na zalití betonem, ale po cestě se porouchala betonářská pumpa a druhý den napadl sníh. Kvůli tomu bylo nutné stavbu přerušit až do jara. Jako stavební materiál si zvolil to nejlepší, co v té době bylo na trhu, stavební systém Porotherm T Profi s integrovaným zateplením minerální vatou.
Dispozice
V pravé části domu se nachází dlouhá garáž s dílnou, mezi garáží a domem je zastřešená proluka – garážové stání, v levé části je vlastní vstup do domu. Z prostoru zádveří ústí dveře do technické místnosti s pračkou, sušičkou, výlevkou, kotlem, bojlerem, vedle je menší koupelna s toaletou, sprchovým koutem a umyvadlem. Naproti technické místnosti najdete dveře do pracovny s pokojem pro hosty. Ze zádveří se vchází do prostorného obýváku s kuchyní a krbovými kamny. Kuchyň je uspořádána do tvaru U a sousedí s velkou spíží. Při postupu dál následuje prostorná hala s dveřmi do hlavní koupelny, samostatné toalety a dětského pokoje. Je tu i zázemí – úklidová komora. Vedle ní se nachází další dětský pokoj a na pravé straně je prostorná hlavní ložnice se šatnou.
Z obývacího pokoje je možno vstoupit přes HS portál na terasu o rozloze 60 m2. Je zastíněna dvěma slunečníky, protože majitelé nechtěli markýzu, ale naopak chtěli mít terasu vzdušnou. Z garážového stání je výlez na půdu, kde je další prostor pro skladování.
Prosklené plochy v domě jsou stíněny předokenními žaluziemi zajíždějícími do boxů Vario UNI, které jsou součástí stavebního systému Porotherm. Předokenní rolety jsou řízeny systémem Fibaro, který umožňuje ovládání a nastavování různých scén na mobilním telefonu. Mimo to řídí elektrické zásuvky a spotřebu elektřiny a zahrnuje také další čidla. V technické místnosti je senzor detekující únik vody, v obýváku zase senzor detekující kouř. Systém Fibaro lze navíc postupně rozšiřovat až do podoby inteligentního domu. To ale rozhodně nebyl cíl majitelů domu – přáli si především eliminovat počet vypínačů, kterých by muselo být na stěnách pro všechny žaluzie velké množství.
Vytápění domu
V obývacím pokoji je instalována krbová vložka a teplovodní podlahové vytápění ohřívané elektrokotlem. Vzhledem k tomu, že dům je postaven ze zateplených cihelných bloků, nebylo nutné napojit krb na otopnou soustavu. Podle pána domu, který není přítelem přetopených místností, většinou stačí jen zatopit v krbu, aniž by musel topit podlahou. Zásluhu na tom nepochybně má obvodové zdivo ze zateplených tvárnic Porotherm T Profi.
Vodní hospodářství
Dům je napojen na vodovodní řad a má vlastní čističku odpadních vod. Z čističky voda pokračuje přes přepad do jímky, kde se shromažďuje užitková voda a odtud dalším přepadem pokračuje do další jímky zakončené vsakem. Do vsakovací jímky je kromě čištěné vody svedena i dešťová voda ze střech. Ta se používá k zavlažování, na zahradě je umístěno v zemi šest zásuvek Gardena, do kterých je možné zapojit hadici pro zálivku.
Zahrada a okolí domu
Majitelé plánují kolem pozemku zasadit živý plot z habrů. V domě sice nežijí dlouho, ale na domě by neměnili nic. S kompozicí a velikostí domu jsou spokojeni. Jen by mohla být větší garáž, protože přibývá zahradní techniky, a jak děti rostou, množí se i kola. To se ale v budoucnosti vyřeší plánovanou stavbou zahradního domku.
▪ Plocha parcely: 1 230 m2
▪ Konstrukce: obvodové zdivo Porotherm 38 T Profi, příčky tloušťky 24, 11,5 a 14 cm broušené, keramický strop – Miaco vložky a nosníky Porotherm, krbová vložka Romotop, komín Schiedel UNI Advancet, dřevěný krov, střešní krytina Tondach Stodo engoba černá.
▪ Kontakty: www.wienerberger.cz, www.schiedel.cz
FOTOGALERIE:
Foto: Jiří Hurt
Dobrý den, bylo by možné zaslat půdorys s rozměry?
Moc díky!