Rodinný dům situovaný v Kraji Vysočina je moderní stavbou, ve které je všechno přizpůsobeno pohodlí a komfortu rodiny. Někdo by tedy mohl říci nuda čili nic výjimečného. Takových domů přece existuje mnoho. Není to tak úplně pravda.
Prosklený dům, moderní dům, jiná dispozice
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
Cena od
|
Zjistit cenu |
Provedeni domu
|
Prosklený dům, moderní dům |
Dispozice
|
Jiná dispozice |
Kategorie domů
|
Zděná |
Typ střechy
|
Plochá, zelená |
Půdorys
|
Do písmene L |
Pozemek domu
|
Svažitý |
Dům na první pohled klame tělem, protože na úrovni příjezdové komunikace spatříte jen jeho přízemní část jednoduchého obdélníkového tvaru. Teprve uvnitř s pohledem upřeným do zahrady vám dojde, jak je jeho koncepce geniálně promyšlená.
Majitel přesně věděl, co od domu očekává, a charakter pozemku mu to umožnil. Jeho láska k alpským horám se projevila jak v uspořádání, tak v použitých materiálech. A autor návrhu, Ing. Josef Vostracký, má podle všeho podobný pohled na svět, neboť jeho profesní vizitka začíná slovy: Dokonalá je pouze příroda…
Náruč otevřená přírodě
Projekt sice využívá nespočet technických fines, byl mimochodem koncipován jako nízkoenergetický, ale současně je navržen tak, aby uživatelům poskytl klidné a příjemné bydlení, ve kterém nemalou roli hraje okolní příroda. Půdorys ve tvaru písmene L je zasazen do svažitého pozemku. Zatímco křídlo rovnoběžné s příjezdovou komunikací je jednopodlažní, druhé dvoupodlažní křídlo je naopak kolmé na komunikaci a vstupuje dále do pozemku. Vzniklo tak chráněné atrium ze široka otevřené do navazující přírody. Díky profilu pozemku mohla být zahrada rozdělena do dvou výškových úrovní. První navazuje na přízemí domu a je ukončena bazénem, který je navíc podsklepen, druhá zas pokračuje k dětským pokojům.
Nejhezčí pohled z venkovní terasy je malovanou pestrobarevnou pohlednicí, na kterou „malíř“ použil množství travin a květin, jež dohromady vytváří přirozenou symfonii barev a odstínů. Není žádným překvapením, že v obývacím pokoji nejsou zbytečné ozdoby či obrazy. Proč také? Dekorací domu je právě ona zahrada. Tento účel splňuje i ve večerních hodinách, protože je atraktivním způsobem nasvětlena, takže je na co koukat i po setmění. Filozofii a návrh zahrady má na svědomí architekt Jakub Finger.
Přírodní panoramata
Bohaté prosklení byl jeden ze stěžejních požadavků investora, společně s přesahující střechou, která umožnila využití venkovní terasy za každého počasí, a dokonce i v každém ročním období, neboť je-li zima, vypomohou na terase zahradní infrazářiče.
Centrem veškerého dění rodiny je bohatě dimenzovaný obývací pokoj propojený s kuchyní, který je prostřednictvím prosklené fasády otevřen na zmíněnou venkovní terasu až do zahrady. Hlavní prosklená stěna je částečně tvořena hliníkovými fasádními prvky od firmy Schüco kombinovanými s vloženými rámovými profily, a dále balkonovými dveřmi. Hlavní vstup z pokoje na terasu zajišťuje bezrámový posuvný hliníkový systém Schüco – tzv. Panorama design se vstupním otvorem šířky 4 m a výšky 2,5 m. U „běžných“ okenních profilů byl v domě opět použit hliníkový systém Schüco řady AWS 90 s předsazenou montáží, jejímž autorem je firma DAFEPLAST.
Do výčtu otvorových výplní ještě patří HS portál, který byl použit u wellness místnosti navazující na obývací pokoj. Dá se říci, že celou jihozápadní část lemuje několik na sebe navazujících velkoformátových okenních či dveřních systémů bez přerušení zdí. Pro upřesnění dodejme, že všechny uvedené systémy jsou standardně osazeny trojskly. Hlukový útlum nebylo v této klidné lokalitě třeba vůbec řešit, navíc terasa se zahradou jsou orientovány na přilehlý les.
Pasivní dům nebyl cílem
Ačkoliv všechny okenní i dveřní systémy splňují parametry pasivního domu, je tento objekt definován pouze jako nízkoenergetický. Pasivní dům nebyl rozhodně cílem, protože podle slov majitele je pak rodina obětí technologie a nemůže si dům a jeho přednosti náležitě užívat. Tak velká prosklená plocha samozřejmě potřebuje stínění, protože sluneční zisky jsou vzhledem k situování stavby veliké. K tomuto účelu posloužily venkovní žaluzie od firmy Hella. Zastínění je plně automatické. Abychom si to představili, s půlnocí se celý dům uzavře a za svítání se zas otevře, přičemž žaluzie se v ten moment nastaví do polohy stínění. Systém také reaguje na množství slunečního svitu a pomáhá regulovat teplotu uvnitř.
Příjemné klima je rovněž dílem podlahového vytápění REHAU, jehož zdrojem energie je tepelné čerpadlo země/voda, které se v letních měsících využívá k pasivnímu chlazení, ale za přispění nástěnných Fancoilů. Ruku k dílu v exponovaných měsících přikládá také zelená střecha. Neměli bychom také zapomenout na sofistikovanou vzduchotechniku, která pracuje rovněž v autonomním režimu. Jednoduše si sama vyhodnocuje situaci a reaguje na ni. Například tím, že každé ráno spustí na tři minuty intenzivní větrání. Inu, když technika pomáhá chytře, hned je člověku lépe.
Stavebně je dům řešen jako zděný s tloušťkou obvodových stěn 250 mm. Na domě ovšem nenajdete nikde žádnou omítku ani žádný svod, protože fasády jsou provětrávané a vše je pod nimi pečlivě ukryto. Dokonce i žlaby jsou součástí střechy, takže ani ty nespatříte.
Designově převládá na fasádě obklad ze sibiřského modřínu, který doplňují cembritové desky. U vchodu a v přístřešku na auta byl naopak použit štípaný kámen, jenž vytvořil zajímavou kulisu alternující dřevu.
Střecha je dřevěná konstrukce, která je vyplněná foukanou izolací tl. 400 mm, v podhledech ještě doplněná minerálními rohožemi (80 mm).
Nejen příroda, ale i absolutní praktičnost
Když procházíte domem a posloucháte zaujaté vyprávění majitele, neujde vám, jak je dům neuvěřitelně praktický. Všechno je vymyšlené tak, aby vyhovovalo chodu a zvyklostem rodiny. Dům se tomuto kritériu absolutně přizpůsobil. Dodejme, že za velkého přispění architekta Libora Chovance. V objektu například chybí chodby. Nebyl k tomu vlastně důvod, jen by zbytečně zabíraly prostor. Po vstupu je k dispozici velká šatna s odkládáním bot, aby se vzápětí pokračovalo přímo dovnitř, to znamená do kuchyně s obývacím pokojem, na který navazuje terasa. Střešní přesah ji celou zakrývá, což je ohromně praktické. Rodina tu ráda sedí od jara do pozdního podzimu a užívá si absolutního klidu, i když prší nebo je sluníčko.
Za hlavní kuchyňskou částí se nachází prádelna, aby bylo vše na dosah. Z tohoto místa je mimochodem dobře vidět i na spodní část zahrady, která navazuje na dětský pokoj, kde si obvykle hrají děti. Koncepčně je ale dům rozdělen na dva samostatné „okruhy“ – rodičů a dětí, přitom oba mají potřebné soukromí včetně toalet a koupelen.
Dům, který se o sebe postará
Není těžké uhodnout, že nejoblíbenějším místem majitele je tolik skloňovaná terasa. Pohled na zahradu totiž nejvíc uklidňuje, a když se k tomu přidá třeba dobré jídlo či víno, všechny všední starosti jsou rázem pryč. O to víc může majitele těšit, že dům se sám o sebe z větší části vlastně postará. K tomu byl koneckonců i navržen.
FOTOGALERIE:
Foto: archiv firmy DAFE-PLAST
Zeptat se & odpovědět