Dřevěná podlaha udává charakter celému interiéru. Základní barevnost a kresbu vytváří sama příroda, na výsledném vzhledu se však významně podílí i člověk. Můžete mít téměř bílou, nebo naopak velmi tmavou barvu, lesklý, nebo matný povrch, rustikální, industriální, výrazně moderní, či naopak „vintage“ styl.
Líbí se vám tento článek?
Barevnost, plastická struktura, kresba letokruhů, přítomnost suků a jejich velikost jsou dřevu dány do vínku. Záleží na každém stavebníkovi, zda si vybere podlahu v rustikálním stylu, kde budou tyto prvky výrazné, nebo naopak zvolí úpravu, která je mírně potlačí. Zvolenou technikou povrchové úpravy, jako je kartáčování, ruční škrábání nebo řezání, dokáže přírodní vzhled krytiny ještě více zdůraznit, tedy aby dřevo vypadalo ještě více jako dřevo.
„Nejoblíbenější je technika kartáčování a zkosené hrany, tzv. v-drážky,“ potvrzuje aleš viktorín ze společnosti Kratochvíl parket profi. „Cílem je vizuální úprava povrchu do rustikálnějšího vzhledu, aby dřevo vystoupilo ven, postaršit ho a opotřebit.“
Ještě donedávna jsme se setkávali spíše s podlahami stylizovanými do méně výrazné podoby. Dřevo bylo upravováno do moderního, až umělého vzhledu, s hladkým povrchem s vysokým leskem. Přidávaly se perleťové pigmenty, opticky se potlačovalo dřevo na minimum a při pohledu proti světlu jste nepoznali, zda se jedná o dřevo, nebo o laminát. tento směr se příliš neujal. Dnes je oblíbený plastický a matný povrch a takové úpravy, které zvýrazňují přírodní podstatu materiálu. suky, praskliny, odchylky v barevnosti a různé nedokonalosti jsou vítány.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět