Architektura 21. století změnila způsob bydlení i v obyčejných domech. Donutila nás společně s legislativou (energetický štítek) k tomu, abychom do svých domácností začlenili řadu technologií, které zde dříve nebyly: komplexní zdroje tepla, rekuperace, zabezpečovací systémy, více zdrojů osvětlení, předokenní žaluzie, rolety…
Líbí se vám tento článek?
Někdy může být světla až moc. Zvlášť v letních měsících, kdy slunce nemilosrdně pere od rána do večera. Řešení samozřejmě existuje. Spočívá ve využití různých stínicích systémů a jejich vhodné kombinaci.
Důležité ale je myslet na ně už ve fázi projektování a postupně je zakomponovat do stavby. Ne že by se nedaly domýšlet a instalovat dodatečně, nikdy už ale nedosáhnete takového účinku.
Stínicí technika by především měla být harmonickou součástí architektury domu, a to nejen z estetického, ale také z technického hlediska – například kvůli kotvení konstrukce či přípravě okenních otvorů na umístění schránky a elektrické vedení k motorům a jejich ovládání.
Stínění v chytrém domě
Minimálně dvakrát – ráno a večer – ovšem mnohdy i častěji stínění regulujete i podle slunečního svitu či povětrnostních podmínek. To vše vám odpadne při využití automatického ovládání, které zajišťuje pohodlí a šetří čas. „V dnešní době není problém ovládat stínicí systémy prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti. Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídicí jednotce, a může si navolit například různé typy scénářů pro jednotlivé typy stínicích prvků nebo světové strany,“ říká Jan Žižlavský ze společnosti Isotra.
Skvělou službu rovněž poskytnou čidla. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí. Jinak se instalace různých typů stínění od tradičně, tedy ručně poháněných neliší. Rozdíl je jen v propojení se systémem chytré domácnosti.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět