Garáž slouží v řadě rodinných domů jako přídavný úložný prostor a také jako domácí dílna. Jak ji vhodně uspořádat, aby v ní mohl domácí kutil realizovat své plány, a zároveň tu nevznikl chaos? Oborníci mají řadu důležitých rad a tipů.
Líbí se vám tento článek?
Pokud už dopředu plánujete, že bude prostor garáže fungovat i jako dílna, je třeba na to myslet už při projektové přípravě a zohlednit to zejména v návrhu velikosti a uspořádání garáže, ale i stavebních úprav. Abyste v garáži mohli pracovat v létě i v zimních měsících, je třeba zajistit dostatečné denní osvětlení, větrání, vhodnou „pracovní“ teplotu, úložné prostory a vhodně ji izolovat od ostatních částí domu, aby nedocházelo k šíření hluku apod.
Zateplení garáže
Garáž nemusí být zateplena jako obytné prostory v domě, v zimě tu bývají většinou teploty mezi 10–14 °C a i v létě, vzhledem k absenci prosklených ploch, je tu chladněji. Právě v létě se tak garáž stává jedním z příjemných míst pro práci, bez nutnosti klimatizovat. Klíčem k tomu, aby se zde dlouhodobě udržela stabilní teplota, je kvalitní tepelná izolace garážových vrat. Oceníte ji jak v létě, tak během chladnějších měsíců. „Uživatel by měl mít možnost prozkoumat celkový řez konstrukcí vrat, aby lépe poznal jejich celkové složení. Klíčová je především přítomnost kvalitního tepelného izolantu, ideálně polyuretanové pěny. Její optimální hustota by se měla pohybovat okolo 50 kilogramů na metr krychlový,“ radí Petr Přichystal ze společnosti Lomax.
V případě kvalitní tepelné izolace vrat není garáž integrovanou v domě nutné vytápět. V nezateplené garáži stojící samostatně mimo dům bude při práci stačit mírné přitápění lokálním topidlem. Totéž platí pro garáž přistavěnou k domu tak, že s ní sousedí pouze jednou stěnou nebo částí stěny. Tato „třecí plocha“ bývá tepelně izolována, prostor garáže se nevytápí, ale lze jej mírně temperovat.
Dostatečné osvětlení
Má-li být pracoviště v garáži plně funkční, neobejde se bez dostatečného osvětlení pracovní plochy. Pokud využíváte dílnu často a dispozice to dovoluje, dopřejte si denní světlo, optimální je pásové okno pod stropem v té části stěny, kde bude umístěna pracovní plocha. Výhodou je, že zajistíte i účinné odvětrání. Doplňte jej instalací klasického osvětlení, a to nejlépe po celém obvodu garáže. Dobře k tomu poslouží LED pásky, které jsou nejen úsporné, ale také z nich lze vytvářet prakticky libovolné tvary. Zapomínat by se nemělo ani na bodová světla v blízkosti pracovních ploch. Ne vždy je ovšem nutné v garáži svítit a zvyšovat útratu za elektrickou energii.
Například v horkých letních dnech je nejjednodušší garážová vrata otevřít a využít přirozené denní světlo. Za nepříznivého počasí mohou posloužit prosklené prvky integrované do garážových vrat. Plexisklo může mít různé provedení, od mléčného až po průhledné drážky, prosklení se pak může vsadit například do celé sekce vrat. Pokud je prosklená celá vratová sekce, dostane se do prostoru garáže takové množství světla, že už zpravidla není potřeba uvnitř ještě svítit. A to i v případě, že jsou jejich součástí i vchodové dveře. Pokud využíváte domácí dílnu často nebo tu ukládáte i zahradní náčiní, určitě tuto alternativu zvažte. Není nutné vysouvat sekční vrata několikrát za odpoledne, když pracujete venku a potřebujete jen zaběhnout pro pilku, šroubovák nebo lopatku.
Protihluková izolace
Přenos hluku do domu hrozí v těch případech, kdy se garáž nachází v bezprostřední blízkosti obytného prostoru, obytné místnosti jsou v patře přímo nad ní nebo z garáže vedou dveře přímo do zádveří apod. Hukot vrtačky, řezačky, pily či jiných přístrojů jistě nebude pro ostatní část rodiny ničím příjemným.
V takovém případě je řešením zvuková izolace garáže. U ní lze využít – podobně jako u tepelné izolace vrat – polyuretanovou pěnu, která je zároveň neprůzvučná. Stačí ji přilepit ke stropu garáže a na stěny sousedící s obytnými místnostmi nebo halou v domě. Druhou variantu představují speciální akustické panely, opět připevněné ke stropu, které pronikání zvuků do okolí výrazně brzdí. V obou případech je však třeba pamatovat i na přítomnost garážových vrat. Pokud se jedná o sekční vrata zajíždějící ke stropu, doporučuje se izolaci připevnit tak, aby obléhala například lišty vodicích kolejnic.
Ukládání nářadí
Každý kutil si jistě rozvrhne umístění jednotlivých pomůcek podle vlastních preferencí a dispozice garáže tak, aby měl vše šikovně po ruce. Garáž nabízí, na rozdíl od ostatních místností v domě, několik výhod: prostor lze využít na maximum od podlahy až po strop, a to bez objemných, nákladných a někdy nepřehledných skříní. Na stěny je možné zavěsit speciální skříňky nebo boxy na nářadí, různé typy háků, držáků a závěsů pro pracovní náčiní, pneumatiky nebo jízdních kol. Koupíte je jako solitéry, nebo jako stavebnicové systémy s nástěnnými panely a bohatou škálou prvků, takže úložný prostor si vytvoříte přesně na míru. Můžete tak ušetřit místo na větší pracovní stůl.
Základní rozměry ale neumožňují umístění pracovního stolu nebo větších úložných prostor. Pokud chcete pracovat pohodlně a zároveň ochránit rodinný klenot na čtyřech kolech před možnými škrábanci či dalšími nechtěnými vedlejšími efekty kutilské činnosti, je třeba zvětšit zastavěnou plochu o pár čtverečných metrů. Zvolíte-li například pracovní desku nebo ponk o hloubce 60 cm nebo 80 cm, počítejte také s manipulační plochou o šířce min. 80 cm až 1 metr – ve výsledku bude třeba garáž prodloužit nebo rozšířit o 1,5 až 2 m či více.
Záleží také na tom, kam pracovní stůl umístíte a jaký typ práce budete v dílně provádět (s jak velkými předměty a nástroji budete manipulovat). Totéž platí pro úložný prostor – vyplatí se rozšířit (či prodloužit) garáž cca o 0,8–1,5 metru. V celkových stavebních nákladech nebude tato položka nijak výrazná a pohodlný provoz v garáži ji bohatě vynahradí.
Zeptat se & odpovědět