Malý pozemek si žádal promyšlený návrh. Pomohly opěrné zídky, maximální využití zatravněných ploch a jednoduchý vodní prvek ve formě betonových nádrží.
Líbí se vám tento článek?
Nevelká zahrada o rozloze asi 200 m2 je výborným řešením pro ty, kteří si chtějí maximálně užít venkovní prostor a přitom minimalizovat hodiny strávené jeho péčí a údržbou. „Při navrhování zahrady je potřeba myslet na to, že nejnáročnější na údržbu bývá trávník a přírodní jezero. Trávník je potřeba sekat každý týden, kdežto zapojené trvalkové záhony vyžadují naši péči jen několikrát do roka,“ přibližuje své zkušenosti autorka konceptu krajinářská architektka Martina Forejtová z ateliéru Land05.
Kudy cesta ke garáži?
Největší výzvou projektu pro ni však byla příjezdová cesta k dvougaráži. „Příjezd k dvougaráži vede přes celou zahradu. Kdybychom tuto cestu klasicky vydláždili, vznikne nám místo zahrady velké parkoviště. Navrhli jsme proto kvalitní zatravňovací dlažbu, což je taková nenápadná plastová struktura, kterou nevidíte, protože skrz ni perfektně prorůstá tráva. Ale příjezdovou plochu dostatečně zpevní, takže nevadí, když prší nebo je sníh. Cesta zůstává pohodlná a nerozbahní se.“
Divoké trvalky pro bezúdržbovou zahradu
K monolitické zelené ploše trávníku navrhla Martina Forejtová jako kontrast divoké trvalkové záhony, které doplnila keři a solitérními stromy. Záhony jsou mulčovány štěrkem, který významně eliminuje růst plevelů. Zahradníci podle plánu zahradní architektky do prostoru vysadili katalpu, která bude dominovat vstupní části zahrady, v zadní části je pak svitel, muchovníky a u terasy ložnice vilín. Květinové záhony s okrasnými travinami najdeme před domem i podél plotu. Kvetou od jara do podzimu. Během zimy přebírají prim ojíněná stébla a květy suchých travin.
Nová zahrada se starými stromy
„Na pozemku se nám podařilo zachovat několik původních stromů, které dodávají prostoru jedinečnou atmosféru letité zahrady,“ přibližuje Forejtová a dodává: „Při rekonstrukci zahrady je třeba dbát na dodržení několika zásadních pravidel. Pokud máte na zahradě už nějaké stávající dřeviny, které chcete zachovat a ochránit, je potřeba ponechat stávající terén v jejich kořenovém prostoru ve stejné výškové konfiguraci volný – kořeny nesmí být poškozeny úpravou terénu.
Neskladovat v jeho kořenové zóně žádný stavební materiál. Nejlepší je nechat kmen stromu a kořenové náběhy po dobu prací obednit,“ míní Martina Forejtová a zdůrazňuje, že dál je potřeba ochránit na pozemku i ornici. „Před zahájením stavebních prací je třeba provést skrývku ornice. Tu pak deponovat v místě, kde nebude stavbě překážet, a po dokončení stavební činnosti ji v zahradě znovu využít při zahradních úpravách.
Po dobu stavby či rekonstrukce domu ji udržovat v bezplevelném stavu.“ A proč? Zdravá půda je nejzákladnějším pilířem prosperující zahrady. Oblíbeným prvkem Martiny Forejtové jsou v malých zahradách i takzvané ovocné palmety, což jsou ovocné stromy s korunou zapěstovanou do ploché stěny, které se vysazují ke zdem či jiným pevným oporám. Palmety nejsou náročné na prostor a perfektně zjemní tvrdě působící plné ploty. Navíc majitelům poskytnou bohatou úrodu.
Zelená střecha zvětší malou zahradu
Podle Martiny Forejtové se v zahradě z estetického i praktického hlediska vyplatí nadále zakládat i zelené střechy. „Před jejich realizací se provádí zkouška těsnění hydroizolace a odtokových systémů. Samotná konstrukce zelené střechy se potom skládá z filtrační geotextilie, drenážní a hydroakumulační vrstvy. Je třeba použít i speciální substrát na střešní zahrady,“ doplňuje. Polovinu vysázených rostlin tvoří na této zelené střeše různé kultivary rozchodníků, které doplňují např. mateřídoušky a nižší suchomilné traviny, zejména kostřavy.
Beton do zahrady patří
Z neživých materiálů dominuje v zahradě beton. „Beton má jednoduché linie, které perfektně vyniknou právě v kombinaci s divokými výsadbami,“ přibližuje zahradní architektka. Na této zahradě vzniklo na míru několik betonových lavic, dvě vodní nádrže, velkoobjemové květináče, které doplňují šlapáky ve stínomilných trvalkách. „Betonové zídky příjemně člení zahradu a vnášejí řád do divokých záhonů travin a trvalek. Zároveň slouží jako lavice pro posezení. Každá betonová zídka je podsvícená LED pásky pro navození příjemné noční atmosféry.“ Z průzkumů vyplývá, že na terase trávíme 90 % času pobytu venku. Proto i tady byla vytvořena velkorysá terasa, která poskytuje dostatečný prostor pro větší návštěvy a majitelům umožňuje celoroční kontakt se zahradou.
Návrh zahrady: Ing. Martina Forejtová
Krajinářská architektka, vede vlastní ateliér Land05. Zabývá se návrhy soukromých zahrad i veřejných prostranství, působí jako porotce v architektonických soutěžích.
Kontakt: www.land05.cz
Návrh domu: MXM Architekti
Zeptat se & odpovědět