Každý pozemek má svá specifika, která se musí zohlednit hlavně při plánování budoucí podoby zahrady. Takovým tvrdým oříškem může být i zahrada o velikosti pouhých několika stovek metrů čtverečních. Na co je potřeba myslet při plánování a co všechno se může i na malou zahradu vejít?
Líbí se vám tento článek?
Vlastně i u velké zahrady platí, že by se neměla přehlcovat zbytečnostmi. Konec konců nepořádek vyzní na malém i velkém prostoru dost podobně. Ačkoliv mnoho majitelů malou zahradu vnímá jako nedostatek, pravdou je, že právě malý prostor se dá vyladit do nejmenších drobností.
Dokonce se můžete pustit i do odvážnějších investic, které by v měřítku velké zahrady nebyly proveditelné. Dobrou zprávou také je, že i péče o malý prostor bude jednodušší, ale i tady platí, že si nesmíte zbytečně přidělávat práci. Pokud si i takové malé zákoutí špatně naplánujete, můžete na něm doslova nechat ruce stejně jako na zahradě mnohem větší.
Jak tedy na to a co raději vůbec nedělat?
1. Přehledný prostor je základ
Žádná zahrada není nafukovací, a už vůbec tomu tak není na malém pozemku. Každý nepořádek tu bude překážet dvojnásobně, navíc si ho všimnete okamžitě. Malý prostor v tomto případě nic neodpustí, proto se snažte ho nepřehlcovat zbytečnostmi a jen tak ledabyle odloženými prvky.
Každý doplněk by tu měl mít své místo a je jedno, jestli se jedná o posezení, dětské herní prvky, nebo květináče s rostlinami. Ačkoliv sem i takovéto věci patří, určitě by neměly nikde překážet, hlavně by měly umožňovat pohodlný pohyb i užívání jednotlivých částí zahrady.
2. Dopřejte si i malé překvapení
U velké i malé zahrady platí, že si ji užijete jen tehdy, když v každé své části nabídne trochu jiný zážitek. Prostor už ve fázi plánování rozdělte do několika samostatných místností, které spolu sice budou komunikovat, ale zároveň budou lehce odděleny.
Předělem se nerozumí vysoká cihlová zeď nebo stálezelený živý plot, ale mnohdy bohatě postačí menší strom nebo záhon s trvalkami, který jasně vymezí hranice prostoru, ale zároveň umožní nahlédnutí. Takovou samostatnou místností může být odpočinková terasa, zahradnické zázemí nebo třeba wellness.
Důležité pravidlo pro krásnou a smysluplně členěnou zahradu zní – „prostor byste celý nikdy neměli uvidět z jediného místa“.
3. Jde to i bez náročného trávníku
Pro většinu majitelů zahrad je to poměrně nepředstavitelné, protože trávník je často vnímán jako naprostý základ každé zahrady. Své místo tu určitě má, vlastně i na velkém pozemku představuje velmi praktický vegetační prvek, ale na malé zahradě o ploše pouhých několika desítek metrů čtverečních by to byla zbytečná komplikace, která by vyžadovala pořízení i uskladnění sekačky. Přitom zahrada bez trávníku o nic nepřichází.
Na nejmenší pozemky se stejně vejde mnohdy pouze odpočinková terasa, několik drobných staveb, které s domem propojí zahradní cestička, a o ostatní se už postarají okrasné nebo užitkové výsadby.
4. Vsaďte na krásné detaily
Malou zahradu zkuste protentokrát vnímat trochu s nadhledem, je to totiž skvělé místo pro vystavení zajímavých doplňků, které by se ve velké zahradě pomalu i ztratily. Tady ale při správném výběru a umístění vyzní úplně jinak.
Zajímavým prvkem může být menší plastika, která samozřejmě odpovídá svým měřítkem danému prostoru, designové venkovní umyvadlo, které oceníte při stolování pod modrou oblohou, nebo jakýkoliv jiný doplněk pro vytvoření té správné atmosféry. Kromě umístění i správné volby takového doplňku berte v úvahu i materiál, ze kterého je vyroben.
Zatímco přírodní zahrada si rozumí především s přírodními materiály, v moderní městské zahradě buďte klidně o trochu víc odvážnější a vsaďte na moderní materiály v podobě skla, betonu nebo cortenu.
5. Příjemně si tu odpočinete
Ano, posezení tu bude hrát důležitou roli, ale opět by mělo odpovídat svým měřítkem, aby nezahltilo celou zahradu. Můžete se dokonce rozhodnout i pro víc odpočinkových zákoutí. Centrem dění se určitě stane terasa, na kterou se sejde celá rodina při večeři nebo víkendovém grilování.
Stejně tak byste ale měli mít i soukromé místo jen pro sebe, kde si budete moci sednout s knihou v ruce. V takovém případě bohatě postačí menší lavička nebo zahradní křeslo pod korunou stromu. Dobrou práci odvede také lehký, snadno rozložitelný přenosný nábytek.
6. Jezírko se nevejde? Nevadí!
I na malou zahradu se samozřejmě vejde menší okrasné jezírko, které může vzniknout hned u terasy, ale s větším bazénem nebo koupacím biotopem tu moc nepočítejte. Existují ale i malé vodní prvky, které dokážou pobyt na zahradě zpříjemnit podobně, navíc nebude náročná ani jejich údržba.
Dobrou volbou budou betonová nebo kamenná ptačí pítka a koupadla, menší fontány nebo designové vývěrové kameny. Ale i tady budete muset důkladně vybírat. U těchto prvků se totiž velmi snadno sklouzne ke kýči, což by byla na malé zahradě velká škoda.
7. Základní výbava pro praktickou zahradu
Tou základní výbavou jsou myšleny prvky, které mohou usnadňovat údržbu nebo pobyt na malé zahradě. Kromě terasy jím může být třeba menší zahradní domek na nutné nářadí a zahradní techniku. Hned poblíž tohoto domku pak může vzniknout dřevník, kde budete skladovat dřevo na rozdělání ohně.
Pokud se ale vaše zahrada zmenšila jen do prostoru městské terasy, tak tou základní výbavou může být klidně jen praktický úložný box, do kterého na zimu schováte doplňky, na které už nemáte místo doma.
8. Pozor na překombinování
K překombinování dojde velmi snadno, a to na malé i velké zahradě. Často se to stává při postupném budování, kdy z různých důvodů nemůžete najednou dokončit úpravy celého prostoru. U malé zahrady platí, že byste měli použité materiály co nejvíc opakovat a raději se nespoléhat na další typy.
Dobrou vzájemnou kombinací jsou dřevo a kámen nebo dřevo a beton. U větších zahrad si pak můžete dovolit i třetí materiál, měl by ale typově i barvou komunikovat s ostatními materiály.
9. Soukromí a jak ho dosáhnout
Velká zahrada samozřejmě nabídne mnohem víc možností, jak si vytoužené soukromí zajistit. U malé zahrady to možná bude trochu s kompromisem, ale ani tak se tohoto cíle nemusíte vzdávat. Byť je živý plot praktickým pomocníkem, nemusí se vejít úplně všude, navíc není vhodné jím obehnat celý pozemek. Zkuste ho kombinovat i se stromovými nebo keřovými výsadbami.
Praktickým pomocníkem bude i přenosný paraván nebo konstrukce porostlá popínavými rostlinami. Tato dvojice se vejde i tam, kde není místa nazbyt.
10. Když tu chcete sklízet ovoce a zeleninu
Dobrou zprávou je, že se ovoce, bylinky i zelenina dají pěstovat i na té nejmenší zahradě. Dají se totiž pěstovat i v nádobách, což platí dokonce i pro ovoce. Zelenina dobře poroste i na menším vyvýšeném záhonu. Jen si trochu promyslete osevní plán, i během jediné sezony se na jednom záhonu mohou vystřídat různé plodiny. Bylinky se dají bez obav pěstovat v květináčích nebo v truhlíku za oknem.
V případě ovocných rostlin bude nutné myslet na jejich velikost. Na nejmenší zahrádku se zřejmě polokmen jabloně nebo hrušně nevejde, ale můžete dát zelenou sloupovitým odrůdám. Hodně pěstitelských možností pak umožňuje drobné ovoce, jahody a borůvky se totiž vejdou úplně všude.
Bobkovišeň portugalská – Prunus lusitanica (roubovanec na kmínku)
Dřín květnatý – Cornus florida
Javor dlanitolistý – Acer palmatum
Javor mléč ‚Golden Globe‘ – Acer platanoides
Katalpa trubačovitá ‚Nana‘ – Catalpa bignonioides
Muchovník Lamarckův – Amelanchier lamarckii
Foto: Lucie Peukertová
Zeptat se & odpovědět